W ramach projektu prowadzony będzie monitoring wybranych gatunków inwazyjnych (obcych) na terenie powiatu sanockiego. Badania monitoringowe przydatne są do ustalenia aktualnego zasięgu gatunku i tempa jego rozprzestrzeniania się oraz przy planowaniu działań mających na celu jego likwidację.
Należałoby wyjaśnić, co to są gatunki inwazyjne?
Gatunki inwazyjne inaczej obce (nie rodzime), to te które rozprzestrzeniają się naturalnie lub z udziałem człowieka. Gatunki inwazyjne są ogromnym zagrożeniem dla światowej bioróżnorodności. Konkurują z gatunkami rodzimymi niejednokrotnie wypierając je z ekosystemu.
Rośliny kwitnące będące gatunkami obcymi wprowadzane są również do przydomowych ogrodów. Jednym z takich gatunków jest rudbekia, która uważana jest za tzw. „uciekinierkę” w polskich ogrodów. W uprawie wstępuje również ona jako roślina ozdobna.
W Polsce w środowisku naturalnym występują dwa gatunki: rudbekia naga i rudbekia owłosiona. W środowisku naturalnym często spotykana jest rudbekia naga, która zasiedla duże połacia wypierając rodzime gatunki roślin. Roślina ta ma piękne kwiaty, lecz jest niebezpieczna dla lokalnych ekosystemów.
Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie - kontynuacja” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 Program: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” Obszar programowy: Środowisko.