Zwalczanie barszczu Sosnowskiego prowadzone jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych, cieków wodnych, nieużytków, ugorów, łąk, pastwisk, upraw rolnych i ruderali.
Likwidacja prowadzona jest przez firmę, która wyłoniona została w przetargu nieograniczonym. Umowa na wykonanie prac podpisana została 3 sierpnia 2022 r. Likwidacja prowadzona będzie w ramach 5 etapów. W 2022 roku prowadzone są 2 etapy zwalczania, natomiast w 2023 roku realizowane będą kolejne 3 etapy zwalczania.
Zwalczanie prowadzone jest 3 metodami:
1. Mechaniczna, tj.: ręcznie i mechanicznie:
- Zabieg agrotechniczny ręczny – wykopanie - wykopanie rośliny szpadlem lub przecięcie szyjki korzeniowej na gł. min. 20 – 30 cm poniżej powierzchni gruntu.
- Zabieg agrotechniczny mechaniczny – koszenie: kosiarkami rotacyjnymi, kosiarkami z wysięgnikiem do poboczy,
- Zabieg agrotechniczny ręczny - wycinanie sprzętem ręcznym (np. maczeta, tasak) lub ręczną kosą spalinową,
2. Chemiczna: oprysk ręczny i mechaniczny:
- Zabieg chemiczny ręczny - opryskiwacz plecakowy oraz tzw. mazacze.
- Zabieg chemiczny ręczny strzykawkowy – w przypadku pojedynczych okazów lub niewielkich stanowisk, oraz na terenach wymagających szczególnej staranności i ostrożności zabieg należy wykonać przy użyciu strzykawek (aplikator) dozując środek chemiczny wprost do szyjki korzeniowej rośliny
3. Wypasowa – organizacja wypasu zwierząt na powierzchniach objętych.
Zwalczanie tej rośliny jest z reguły kompilacją wybranych metod, które razem są najskuteczniejsze. Techniki zwalczania tej rośliny uzależnione są również od zgody właściciela gruntu.
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
Stosowanie środków ochrony roślin przy zwalczaniu barszczu Sosnowskiego obwarowane są różnymi zakazami i nakazami.
1. Przy zastosowaniu środków ochrony roślin Wykonawca musi każdorazowo uzgadniać z Zamawiającym.
2. Sprzęt, który posłuży do wykonywania zabiegów musi spełniać wymagania norm ochrony środowiska, przepisów dotyczących jego użytkowania i musi być stosowany zgodnie z przeznaczeniem. Opryskiwacze stosowane do wykonywania zabiegów chemicznych muszą posiadać atestację Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
3. Osoby wykonujące zabiegi chemiczne muszą być odpowiednio przeszkolone, w szczególności z zakresu:
- bezpieczeństwa pracy w rolnictwie,
- stosowania środków ochrony roślin, w szczególności przy użyciu opryskiwaczy (muszą posiadać stosowne zaświadczenia lub inne dokumenty).
4. Środki chemiczne stosowane do wykonania zabiegów muszą posiadać aktualne zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszczające ich stosowanie na terenie Polski i gwarantować zniszczenie rośliny po wykonaniu jednego zabiegu chemicznego.
5. Środki chemiczne nie mogą być stosowane w formie oprysku powierzchniowego w odległości mniejszej niż 10 m od nurtu cieków i zbiorników wodnych.
6. W przypadku występowania stanowisk barszczu na odsypiskach żwirowych i wyspach w obrębie rzek, potoków i zbiorników wodnych oraz na ich skarpach brzegowych w odległości mniejszej niż 5 m od lustra wody – zabronione jest stosowanie środków chemicznych. Jedyna dozwolona metoda to zabieg agrotechniczny ręczny – wykopanie polegające na przecięciu szyjki korzeniowej na głębokości min. 20-30 cm poniżej powierzchni gruntu.
7. W przypadku zwalczania barszczu Sosnowskiego na działkach objętych realizacją programu rolno-środowiskowego obowiązkowe jest respektowanie wymogów, zaleceń i zakazów zawartych w programie, a w szczególności terminów koszenia oraz możliwości stosowania środków chemicznych.