Zadanie nr 1: Zarządzanie projektem
Personel projektu zostanie powołany Zarządzeniem Starosty. W skład personelu projektu wchodzą osoby zarządzające projektem, tj. kierownik jego zastępcy oraz specjalista ds. finansowych (koszty bezpośrednie projektu) oraz osoby wspomagające, tj. radcy prawni, informatycy itd. (koszty pośrednie). Personel projektu przygotowuje wszelkie dokumenty dot. realizacji projektu, które są akceptowane podpisami (w zależności od kompetencji) przez członków zarządu powiatu sanockiego przy kontrasygnacie skarbnika powiatu. Zarządzanie polega na planowaniu zadań w oparciu o przyjęty harmonogram działań tj. przygotowaniu dokumentacji zamówień i zapytań ofertowych, promocji projektu, monitorowaniu zadań, na zapobieganiu zagrożeń i raportowaniu o zagrożeniach do IZ. Biuro projektu znajduje się w budynku urzędu. Koszty jego użytkowania obliczono na podstawie wskaźnika wyliczonego z ilorazu powierzchni przeznaczonej na biuro oraz powierzchni użytkowej budynków Starostwa Powiatowego w Sanoku.
Zadanie nr 2: Działania informacyjno - promocyjne
Działania informacyjno promocyjne realizowane będą poprzez: stronę internetową i Facebooka wnioskodawcy oraz instytucji partnerskich, lokalne i regionalne portale internetowej oraz gazety o zasięgu lokalnym i regionalnym. Informacja o założeniach projektu przekazana zostanie na konferencji prasowej, a rezultaty Projektu przedstawione na konferencji informacyjnej kończącej projekt. Informacje o Programie i projekcie przekazywane będą podczas szkoleń, konkursu oraz spotkań roboczych. Podczas różnych spotkań przekazywane będą materiały promocyjne tj.: gadżety reklamowe, ulotki i wydawnictwa. Ponadto kampanie podnoszące świadomość społeczeństwa realizowane będą przez różne działania tj.: konferencje, szkolenia, konkursy, ale przede wszystkim cykliczną emisję ogłoszeń w prasie i na portalach internetowych. Wszystkie materiały promocyjne będą oznakowane zgodnie z planem komunikacji i promocji projektu. Szczegółowo o promocji projektu informuje Plan Komunikacji.
Zadanie nr 3: Zwalczanie barszczu Sosnowskiego
Zwalczanie barszczu Sosnowskiego prowadzone będzie głównie na terenie Powiatu Sanockiego, oraz częściowo na terenie Powiatu Krośnieński w obrębie którego na krótkim odcinku przepływa rz. Wisłok. Zwalczanie barszczu S. odbędzie się w latach 2021 do 2023 (6 etapów zwalczania). Zabiegi wykonywane będą wzdłuż ciągów komunikacyjnych, cieków wodnych, nieużytki, ugory, łąki, pastwiska, uprawy rolne i ruderalia. Zwalczanie prowadzone będzie również na terenach objętych różnymi formami ochrony przyrody, wymienionymi w cz. III przedmiotowego wniosku. Roślina zwalczana będzie trzema metodami: 1. mechaniczna tj.: ręcznie i mechanicznie; 2 chemiczna: oprysk ręczny i mechaniczny. 3. wypasowa – organizacja wypasu zwierząt na powierzchniach objętych barszczem S. Zwalczanie tej rośliny jest z reguły kompilacją wybranych metod, które razem są najskuteczniejsze. Techniki zwalczania tej rośliny uzależnione są również od zgody właściciela gruntu.
Zadanie nr 4: Gatunki inwazyjne - działania edukacyjne
W ramach tego działania prowadzony będzie monitoring 10 gatunków roślin inwazyjnych bytujących na terenie powiatu sanockiego, będącego kontynuacją badań prowadzonych w latach 2014 – 2016. Zorganizowane zostaną dwa szkolenia ze stosowania „środków ochrony roślin sprzętem naziemnym”, którego uczestnikami będą m.in. rolnicy oraz szkolenie p.n. „Bioróżnorodność, a rośliny inwazyjne” dla uczniów szkół z terenu Powiatu sanockiego. Dla podkreślenia bogactwa ekosystemów wnioskodawca przeprowadzi konkurs fotograficzny pn. ”Bioróżnorodność w Powiecie Sanockim” dla uczniów szkół z terenu powiatu sanockiego.
Prace prezentowane będą na wystawach i wykorzystywane do materiałów promocyjnych projektu. W ramach tego działania opracowana zostanie publikacja popularno – naukowa, która kolportowana będzie w szkołach na terenie powiatu sanockiego. Jednym z ostatnich działań w projekcie będzie organizacja konferencji informacyjnej na której przedstawione zostaną rezultaty projektu.