Kwiecień 2023
W dniach 13-14 kwietnia br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach odbyło się szkolenie zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin (Dz. U. 2022.824, tj. z dnia 2022.04.14).
W szkoleniu wzięło udział 30 uczestników, wśród których byli młodzi rolnicy oraz pracownicy firm zajmujących się gospodarowaniem i pielęgnacją terenów zieleni oraz prowadzeniem szkółek leśnych.
Szkolenie zakończone zostało egzaminem.
Uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie „stosowania środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu naziemnego przeznaczonego do stosowania tych środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie".
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Boguchwale.
Marzec 2023
- Organizacja szkoleń nt. „Bioróżnorodność a rośliny inwazyjne” na terenie szkół powiatu sanockiego. Do końca marca udało się przeszkolić ponad 300 uczniów szkół, których placówki zgłosiły uczniów do projektu. Tematyka szkoleń obejmuje m.in. zagadnienia związane z występowaniem gatunków inwazyjnych na terenie powiatu sanockiego oraz ich wpływem na lokalne siedliska przyrodnicze. Szkolenia do tej pory zostały przeprowadzone na terenie Szkół Podstawowych w Nowosielcach, Tyrawie Wołoskiej, Tarnawie Dolnej, Besku, Sanoku, Pobiednie i Bukowsku.
- Wykonanie i montaż tablic informacyjnych w budynkach Starostwa Powiatowego w Sanoku oraz budynkach instytucji partnerskich tj. Gminy Besko, Bukowsko, Komańcza, Miasto Sanok, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz oraz Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Tablice informacyjne, na których znajdują się podstawowe informacje o projekcie tj. tytuł projektu, poziom dofinasowania, cel projektu itp., stanowią jeden z elementów promocji projektu.
- Podpisanie umowy na opracowanie publikacji popularno – naukowej o wybranych roślinach pospolitych, rodzimych i zadomowionych występujących na terenie powiatu sanockiego.W ramach umowy wykonanych zostanie również 7 filmów edukacyjnych (6 przedstawiających siedliska przyrodnicze oraz 1 przedstawiający tematykę środowiska) oraz 16 panoram sferycznych 360 stopni ( 5 panoram krajobrazowych z wybranych miejsc w powiecie sanockim oraz 11 panoram przedstawiających siedliska przyrodnicze. Publikacja dostępna będzie również w formie elektronicznej.
- Podpisanie umowy na przeprowadzenie badań monitoringowych występowania na terenie powiatu sanockiego gatunków inwazyjnych tj. Heracleumsosnowskyi, Buniasorientalis; Impatiensglandulifera; Reynoutriajaponica, Reynoutriasachalinensis; Rudbeckialaciniata; Rumexconfertus; Solidagocanadensis; Solidagogigantea; Veronica filiformis. Badania monitoringowe w wyznaczonych poletkach doświadczalnych prowadzone będą w terminie od 15 marca do 31 października 2023 r. Badania monitoringowe, nawiązują swoim zakresem do badań monitoringowych prowadzonych w latach 2014 – 2016 w ramach projektu „Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie”.
- Podpisanie umowy z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Boguchwale na przeprowadzenie 2 szkoleń zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin (Dz. U. 2022.824, tj. z dnia 2022.04.14).
Styczeń 2023
Podpisanie umowy na przeprowadzenie szkolenia nt.: „Bioróżnorodność, a rośliny inwazyjne" w placówkach oświatowych na terenie Powiatu Sanockiego. Szkolenia przeprowadzone zostaną w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Gmin: Besko, Bukowsko, Komańcza, Miasto Sanok, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz i Zarszyn w terminie od stycznia 2023 r. do lutego 2024 r.
Sierpień – listopad 2022
Przeprowadzenie I i II etapu likwidacji barszczu Sosnowskiego na wybranych terenach powiatu sanockiego.
Sierpień 2022
Podpisanie umowy z wykonawcą na przeprowadzenie likwidacji barszczu Sosnowskiego na terenie Powiatu Sanockiego
Grudzień 2021
Podpisanie umowy nr MFEOG.07.02.02-09-0051/21-00 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację projektu pn. „Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie - kontynuacja”. Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 Program: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” Obszar programowy: Środowisko.