Poniżej przedstawiamy opis 10 wybranych gatunków inwazyjnych rosnących się na terenie powiatu sanockiego, które nie zostały objęte badaniami monitoringowymi w ramach projektu pn.: ”Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie”. Pozostałe gatunki inwazyjne zostały opisane w książce pt. „Rośliny w powiecie sanockim – chronione, zagrożone, rzadkie, inwazyjne”, które głównym autorem jest Pan dr Marian Szewczyk.
1. Aster nowoangielski – Aster novae – angliae L. (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od sierpnia do końca listopada. W Polsce roślina uprawiana jest jako ozdobna. Formy tzw. „zdziczałe” można spotkać na przydrożach i ruderaliach. W granicach powiatu sanockiego odnotowano tylko 3 naturalne stanowiska tj. dwa na terenie gm. Zarszyn a jedno w gm. Besko.
2. Barszcz Mantegazziego_Heracleum mantegazzianum SOMMIER & LEVIER (rodzina: Selerowate Apaiceae)). Gatunek ten pochodzi z Kaukazu. W Europie i Ameryce Północnej rozprzestrzeniony jako roślina ozdobna. W Polsce został odnotowany dopiero w drugiej połowie XX wieku. Można go spotkać głównie na łąkach. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od czerwca i lipca. W granicach powiatu sanockiego odnotowano tylko dwa stanowiska tj. po jednym na terenie gm. Sanok i gm. Tyrawa Wołoska.
3. Kolcowój pospolity_Lycium barbarum L (rodzina: Piankowate – Solanaceae). Gatunek ten pochodzi z Chin. W Azji w wielu krajach uprawiany jest jako roślina jadalna. Roślina określana jest jako trująca, zawiera między innymi solaninę. Rośnie na przydrożach i ruderaliach. W naszym obszarze klimatycznym od czerwca do września. W granicach powiatu sanockiego odnotowano tylko dwa stanowiska tj. po jednym na terenie gm. Miasta Sanoka oraz gm. Sanok.
4. Łoczyga pośrednia_Lapsana intermedia M. BIEB (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek ten pochodzi z Azji i Europy Roślina podgatunkiem Łoczygi pospolitej. Rośnie na przydrożach , ruderaliach, zaroślach i widnych lasach. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od czerwca do września. W granicach powiatu sanockiego najwięcej stanowisk znajduje się na terenie gm. Komańcza i gm. Zagórz. Nie występuje na terenie gm. Tyrawa Wołoska.
5. Łubin trwały_Lupinus polyanthemos L (rodzina: Bobowate – Fabaceae). Gatunek ten pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Rośnie na suchych stanowiskach, w pobliżu lasów, na polanach i bezdrożach. Czasami uprawiany na paszę. Spotykany jest w przydomowych ogródkach jako roślina ozdobna. Z powodu zawartości alkaloidów, lekko trująca. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od czerwca do lipca. W granicach powiatu sanockiego zlokalizowano 12 naturalnych stanowisk. najwięcej stanowisk znajduje się na terenie gm. Komańcza i gm. Zagórz. Nie występuje na terenie gmin Besko, Zarszyn i Tyrawa Wołoska.
6. Oman wielki_Inula helenium L. (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek ten pochodzi z Europy i Azji Środkowej. Rośnie wśród zarośli w korytach potoków oraz na polanach. Jest rośliną lecznicą. Posiada dużą zwartość inuliny. Posiada właściwości wykrztuśne, żółciopędne i żółciotwórcze. Pozyskuje się z niej kłącze z korzeniami. W starożytnym Rzymie korzeń smażony w cukrze był prawdziwym przysmakiem. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od czerwca do września. W granicach powiatu sanockiego nie występuje na terenie gmin Besko, Zarszyn i Tyrawa Wołoska. W pozostałych gminach w sumie zlokalizowano 19 pojedynczych naturalnych stanowisk.
7. Owies głuchy_Avena fatua (rodzina: Wiechlinowate – Paaceae). Gatunek ten pochodzi z Europy, Azji i Północnej Afryki. W Polsce spotykany głównie na południu (gatunek zawleczony). Występuje zarówno na łąkach i wśród zarośli oraz w uprawach zbóż i okopowych. Krzyżuje się z owsem uprawnym. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od czerwca do lipca. W granicach powiatu sanockiego ze względu na niewielkie uprawy owsa uprawnego, jego stanowiska zlokalizowano w kilkunastu miejscach.
8. Rudbekia owłosiona_Rudbeckia hirta L. (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej. Nazwę rudbekia nadał roślinie Karol Linneusz aby uhonorować jednego ze swoich profesorów – Olafa Rudbecka młodszego. W naturalnym środowisku można ja spotkać blisko ciągów komunikacyjnych oraz na ugorach Jest uprawiana w odmianach jako roślina ozdobna. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od lipca do września. W granicach powiatu sanockiego zlokalizowano tylko trzy naturalne stanowiska, po jednym na terenie gm. Sanok, Zagórz i Komańcza.
9. Rumianek bezpromieniowy_Chamomilla suaveolens (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek ten nazywany jest również maruną, rumiankiem amerykańskim lub rumiankiem cygańskim naturalnym środowiskiem występowania jest Ameryka Północna i Azja Wschodnia. Spotykany jest w wielu miejscach na ziemi m.in. w Nowej Zelandii. Na dawnych terenach Polski pierwszy raz pojawił się w okolicach Grodna pod koniec XVIII wieku. Jest rośliną leczniczą, m.in. sporządza się z niej leczniczą herbatę. Rumianek niektórzy dodają do sałatek oraz jako przyprawę do różnych dań. Swoim aromatem przypomina ananas. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od lipca do września. Występuje powszechnie na całym obszarze powiatu sanockiego.
10. 1Słonecznik bulwiasty_Helianthus tuberosus L (rodzina: Astrowate – Asteraceae). Gatunek ten zwany potocznie topinamburem pochodzi z Ameryki Północnej. Został rozpowszechniony na innych kontynentach jako roślina pastewna, jadalna i ozdobna. Jest cennym warzywem w diecie cukrzycowej ze względu dużą zawartość inuliny, witamin oraz mikro i makroelentów. W naszym obszarze klimatycznym kwitnie od lipca do listopada. Stanowiska topinamburów znajdują się na terenie całego powiatu.