Grupa ukraińskich samorządowców z Żydaczewa gościła w Sanoku. Wszystko w ramach mikroprojektu pn.: ”Wspólne przedstawienie turystycznych, etnicznych i kulturalnych właściwości Powiatu Żydaczowskiego (Ukraina) i Powiatu Sanockiego (Polska) na międzynarodowym turystycznym rynku» współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej “Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013”.
Delegacji przewodniczyła zastępca starosty Maria Stetsiw. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej konferencji w sanockim zamku. Podczas której rozmawiano o roli samorządów terytorialnych w rozwoju turystyki. By nie były to zbyt teoretyczne rozważania zgromadzeni zapoznali się z wynikami badań jakie na zlecenie Urzędu Miasta przeprowadzono w tamtym roku pt.: ”Opracowanie badań ruchu turystycznego w Sanoku, Humennem i wybranych 6 miejscowościach regionu w okresie sierpień – październik 2013.” Szczególną uwagę poświęcono statystycznemu turyście i jego motywacji i satysfakcji z pobytu w Sanoku.
Stanisław Sieradzki przedstawił przebieg szlaków turystycznych w powiecie sanockim i znajdujących się na nich atrakcji turystycznych. Omówił też rodzaje szlaków turystycznych, jakie istnieją w Polsce i metodologią ich znakowania. Piotr Zelny zapoznał delegację ukraińską z dziejami Sanoka i Ziemi Sanockiej. Podsumowaniem jego prelekcji było zwiedzanie Sanoka pod opieką przewodnika PTTK Marii Orzechowskiej.
Goście z Ukrainy zwiedzili również: Muzeum Historyczne i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zabytki i zbiory obu muzeów wywarły na nich duże wrażenie.
W związku z tym, że w tym czasie powiat sanocki był organizatorem imprez promujących region goście zostali zaproszeni do wzięcia w nich udziału. Udział w III Rodzinnym Rajdzie z Funduszami Europejskimi zaowocowała dla nich dodatkowym bonusem, ponieważ w losowaniu nagród los uśmiechnął się do nich i główna nagroda przypadła w udziale Olesy Balin. Z atrakcji przygotowanych na V Bartnika Ziemi sanockiej najbardziej do gustu przypadł im koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Osławianie”. (pm)