30 kwietnia 2021, 12:36

Zapraszamy na wystawę Sanockie Tradycje 3 Maja

Wystawa plenerowa na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku, zorganizowana w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, przypomina okoliczności przyjęcia Ustawy Rządowej, a także realia zdrady narodowej związanej z konfederacją targowicką, upadkiem Konstytucji 3 maja i Rzeczpospolitej. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest sanockim obchodom kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja na przestrzeni stulecia ‒ począwszy od końca XIX wieku po lata 90. wieku XX. Wymownym dowodem znaczenia Trzeciomajowej spuścizny był zakaz świętowania obchodów rocznicowych, obowiązujący w czasach największego ucisku polskości, najpierw w okresie zaborów, a następnie również pod okupacją hitlerowską i sowiecką, wreszcie w czasach komunistycznych. Mimo to, kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja stwarzały okazję do żywiołowej manifestacji uczuć patriotycznych i przywiązania do idei niepodległości. Wystawę ilustrują liczne reprodukcje dzieł sztuki, fotografie i archiwalia.

Uroczyste otwarcie wystawy, z udziałem Władz Samorządowych, zaplanowano na 3 maja 2021 r. o godz. 10:00 na dziedzińcu sanockiego zamku. Ekspozycja będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych przez kolejne dwa miesiące.

Serdecznie zapraszamy!