14 września 2021, 8:31

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku promuje rodzicielstwo zastępcze

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku wraz z sąsiednimi powiatowymi centrami pomocy rodzinie podjęło działania mające na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego. Wynikiem tego działania jest stworzenie spotu, który będzie transmitowany w ogólnopolskiej telewizji oraz w czasie różnego rodzaju wydarzeń organizowanych na terenie powiatu sanockiego.

– Praktycznie wszystkie powiaty w Polsce zmagają się z notorycznym brakiem kandydatów na rodziny zastępcze – mówi Grzegorz Kozak, dyrektor PCPR w Sanoku. – W związku z narastającym problemem zaproponowaliśmy powiatowym centrom pomocy rodzinie z ościennych powiatów, aby wspólnie z nami przygotowały kampanię społeczną promującą rodzicielstwo zastępcze.

Spot powstał przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krośnie, ROPS w Rzeszowie, MOPR w Krośnie, PCPR w Krośnie, PCPR w Jaśle, PCPR w Strzyżowie, PCPR w Brzozowie, PCPR w Lesku, PCPR w Ustrzykach Dolnych oraz Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci. Jego powstanie było możliwe dzięki pozyskanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej środkom finansowym w wysokości 10 tys. zł oraz wkładom własnym zaangażowanych instytucji.

W czasie konferencji „Potrzebni rodzice zastępczy” zorganizowanej 7 września br. w Rzeszowie pod honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie poinformowano, że spot uzyskał akceptację Rady Programowej Telewizji Publicznej i będzie transmitowany w skróconej wersji w różnych programach telewizyjnych.

Dyrektorowi PCPR w Sanoku zależy, aby spot miał jak największy oddźwięk, dlatego czyni starania, aby zaprezentować go m.in. przed sesjami gminnymi, seansami filmowymi oraz w czasie wydarzeń kulturalnych.

Jak zapewnia dyrektor Grzegorz Kozak, to nie jedyny spot, który ujrzy światło dzienne.

– Nie chcemy jako PCPR poprzestawać tylko na jednej kampanii społecznej – tłumaczy. – Biorąc pod uwagę fakt, że realizujemy też programy przeciwdziałania przemocy, w tym względem dzieci, mamy pomysł na kolejną kampanię, którą chcemy stworzyć w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że instytucje, które teraz zaangażowały się w akcję, żywo zareagują na nasz kolejny pomysł.

Informacje o tym, jak zostać rodziną zastępczą znajdują się na stronie https://sanok.naszepcpr.pl/, natomiast spot można obejrzeć na Facebooku Powiatu Sanockiego.