12 kwietnia 2011, 13:08

Uwierzyli w sukces!

SANOK, LESKO. Prawie trzydzieści osób z powiatów leskiego i sanockiego wkrótce spełni swoje marzenia. Wszystko przez projekt „Uwierz we własny sukces” realizowany przez Bieszczadzkie Forum Europejskie.

40 tysięcy złotych na nowe firmy otrzymało 9 osób z powiatu leskiego i 18 z powiatu sanockiego. - Bardzo cieszę się, że w naszym powiecie stwarza się możliwości rozwoju bezrobotnym. Udział w takim projekcie daje im nie tylko szansę na stworzenia stanowiska pracy dla siebie ale również pozwala im odnosić swój własny sukces – mówi Marek Pańko, starosta Powiatu Leskiego. Podobnego zdania jest starosta sanocki. - Jeżeli pieniądze unijne wydaje się na dofinansowania dla nowych firm, to jest to najlepsza z możliwych inwestycji. Bardzo się cieszę, że aż tyle nowych działalności gospodarczych powstanie w moim powiecie, trzymam za nie kciuki, żeby jak najdłużej działały i jak najlepiej prosperowały – mówi Sebastian Niżnik.

Uczestnikami projektu „Uwierz we własny sukces” są osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo. Dodatkowe punkty w projekcie otrzymywały osoby młode i kobiety. Jednak przy ocenie wniosków najważniejszy był pomysł. - W najbliższym czasie dzięki europejskim pieniądzom na rynku lokalnym powstaną przeróżne firmy. Będzie to m.in myjnia samochodowa, salon fryzjerski, mała gastronomia, pracownia protetyczno-ortopedyczna, firma budowlana, pracownia rzemieślnicza czy też firma zajmująca się organizacją imprez. Komisja zajmująca się oceną wniosków przede wszystkim brała pod uwagę pomysł i możliwość jego zrealizowania na rynku lokalnym – tłumaczy Adam Basak, prezes BFE Lesko.

Bieszczadzkie Forum Europejskie realizując projekt „Uwierz we własny sukces” oprócz zapewnienia wparcia finansowego stwarzało uczestnikom szansę na rozwój i naukę. Osoby biorące udział w projekcie brały udział w szkoleniach i doradztwie zawodowym.

Uczestnicy projektu otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na środki trwałe, wyposażenie, patenty i licencje. Pan Łukasz, który zamierza założyć firmę zajmującą się organizacją imprez w Bieszczadach, jak sam mówi bez pomocy BFE nie poradziłby sobie. - Wiadomo, że można zainwestować w tańszy sprzęt i próbować swoich sił, jednak ja chcę postawić na profesjonalizm. Gdyby nie unijne pieniądze na pewno bym sobie nie poradził. 40 tysięcy to dla mnie spore wsparcie – mówi Łukasz Wojtas, uczestnik projektu. Teraz wszyscy którzy otrzymali wsparcie muszą firmę utrzymać przez minimum rok.

Zakończenie projektu zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Lesku. Finał drugiej edycji w ramach której przyznanych zostanie 27. kolejnych dotacji zaplanowano na czerwiec.

ZDJĘCIA:
Na zdjęciach: Sebastian Niżnik starosta sanocki, Marek Pańko starosta leski, oraz Adam Basak prezes Bieszczadzkiego Forum Europejskiego.