15 maja 2020, 14:36

Sanoczanie wspominają Jana Pawła II

18 maja 2020 r. mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II., człowieka, który odmienił oblicze „tej ziemi”. Dziś trudno sobie wyobrazić, jakby wyglądał nasz kraj bez Niego.

Pomimo wielu różnic w ocenie najnowszej historii Polski, żaden z historyków nie ma wątpliwości, że to właśnie On, jego działalność i nauki, miały największy wpływ na odzyskanie przez Polskę, po epoce PRL-u, niepodległości. Dla wielu z nas, papież miał wpływ na nasze osobiste losy. Kilkanaście lat temu wręcz mówiło się o pokoleniu JP 2. Dziś, wraz z upływem lat, wspomnienia bledną, dawne wielkie emocje idą w zapomnienie. Chcieliśmy je ponownie obudzić, wywołać na nowo uczucia z tamtych lat.

Planowaliśmy organizację, wspólnie z parafią Najświętszego Serca Jezusowego
w Sanoku, Muzeum Historycznym i Muzeum Budownictwa Ludowego cyklu imprez, które nie tylko przypominałyby postać Jana Pawła II, ale dawałyby nam możliwość radosnego świętowania. Niestety, stało się inaczej, np. z Arką Noego będziemy się musieli spotkać w „zdrowszym” czasie.

Na szczęście, dzięki pracownikom Muzeum Historycznego, udało się przygotować wystawę plenerową: 100. ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II-WSPOMNIENIA SANOCZAN.

Wyjątkowość wystawy polega na tym, że powstała dzięki pamiątkom, które sanoczanie przekazali do Muzeum. Być może niektórzy z nas zobaczą je po raz pierwszy.

Zapraszamy od 18 maja (wieczorem) na dziedziniec sanockiego zamku.

Dla tych którzy z różnych powodów nie mogą osobiście zobaczyć wystawy, przygotowaliśmy pliki pdf, które po ściągnięciu mogą sobie obejrzeć w zaciszu domowym.