7 lipca 2020, 15:17

Pociągi do Łupkowa

Od 6 lipca z Sanoka do Łupkowa pojedziemy pociągiem. Nowe połączenie jest efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Powiatu Sanockiego, Gminy Komańcza oraz Gminy Zagórz.

Kursujące od poniedziałku do czwartku pociągi będą obsługiwane przez firmę SKPL Cargo sp. z o.o., natomiast od piątku do niedzieli ofertę przewozową uzupełni pociąg Wojak Szwejk” relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów, uruchomiony przez Podkarpacki Zakład POLREGIO sp. z o.o. w Rzeszowie.

Połączenia kolejowe mają na celu poprawić dostępność komunikacyjną, ale również zachęcić do zwiedzania powiatu sanockiego i bieszczadzkiego. Mają w tym pomóc atrakcyjne ceny biletów, duży komfort jazdy oraz walory krajobrazowe.

Promocji wszystkich pociągów docierających w Bieszczady ma służyć witryna internetowa www.KolejwBieszczady.pl , na której publikowane będą informacje użyteczne dla pasażerów. Wakacyjne przewozy koleją w Bieszczady i Beskid Niski (Łupków) będą realizowane z wykorzystaniem klasycznego, przestronnego taboru zapewniającego m.in. przewóz rowerów oraz możliwość emitowania materiałów multimedialnych przygotowanych przez samorządy zaangażowane w uruchomienie połączeń kolejowych.

Inauguracja pierwszego kursu do Łupkowa miała miejsce 6 lipca. Na podróż pociągiem zdecydował się m.in. Stanisław Chęć, starosta sanocki, który zaznaczył, że gdyby nie zaangażowanie, upór i pasja pomysłodawców, najprawdopodobniej nie świętowalibyśmy powrotu kolei do naszego regionu. W pociągu ze starostą podróżowali również Tomasz Przepióra, kierownik przewozów pasażerskich w SKPL Cargo, Adam Pęzior, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prezesa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, Kazimierz Węgrzyn, radny powiatu sanockiego, Jerzy Zuba, pełnomocnik burmistrza Zagórza ds. kolei, oraz Igor Wójciak, radny powiatu sanockiego.

Warto zwrócić uwagę, że pierwszy pociąg, który wyjechał w poniedziałek ze stacji w Sanoku nosi nazwę „Prymas” na cześć internowanego w Komańczy Prymasa Wyszyńskiego. Nie dziwi więc fakt, że przedstawiciele władz samorządowych powiatu sanockiego postanowili wysiąść na przystanku w Komańczy, gdzie czekała na nich delegacja z wójtem Romanem Bzdykiem na czele. Po uroczystym przywitaniu chlebem i wodą, wszyscy udali się pod pomnik Prymasa, aby złożyć wieńce oraz zwiedzić Izbę Pamięci poświęconą Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Organizatorzy połączeń kolejowych zgodnie przyznają, że pociągi ułatwią mieszkańcom wykluczonych komunikacyjnie terenów sprawne przemieszczanie się oraz zachęcą turystów do zwiedzania naszego regionu.

Więcej zdjęć znajduje się na Facebooku Powiatu Sanockiego.