30 kwietnia 2020, 10:51

Obchody 3 maja w Sanoku w 1981 r. …..i nie tylko.

Święto Konstytucji 3 maja było zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Było to jedynie święto …. partyjne Stronnictwa Demokratycznego, ale surowo zabronione dla publicznego świętowania.

Reaktywowanie powszechnych obchodów Święta Konstytucji nastąpiło z inicjatywy „Solidarności” w 1981 r. W Sanoku 3 maja 1981 r. Sanoczanie masowo wzięli udział w uroczystościach. Była to jedna z najliczniejszych demonstracji. Możemy to zobaczyć dzięki fotografiom Zdzisława Kłeczka, które przekazane swego czasu Staroście Bogdanowi Strusiowi mają przypominać o tamtych chwilach.

Po nastaniu stanu wojennego święto ponownie została zakazane, a ci którzy mimo to je obchodzili byli surowo karani. 3 maja 1986 r. została zorganizowana . manifestację licząca około 2000 uczestników. Wszyscy ci którzy zostali zidentyfikowani przez Służbę Bezpieczeństwa podczas składania wieńca pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Sanoku ( patrz-fotografia z raportu SB) zostali surowo ukarani.

Od 1989 r. świętowano już jawnie, a od 1990 r. obchody uzyskały charakter samorządowo-państwowy.