19 kwietnia 2020, 18:02

Łagodniejsze zakazy nie zwalniają nas z odpowiedzialności

Od 20 kwietnia w życie wchodzą zmiany wprowadzone przez polski rząd. Obostrzenia będą łagodniejsze, co ma ułatwić nam codzienne funkcjonowanie.

Od poniedziałku przywrócono możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, oczywiście z zasłoniętą twarzą i przy zachowaniu odległości między ludźmi powyżej 2 metrów. Będzie można wyjść na spacer do lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw.

Zwiększeniu ulegnie liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie (4 klientów na jedną kasę w pomieszczeniach do 100m², a w większych - 1 osoba na 15m² powierzchni). Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach (1 osoba na 15m² powierzchni). Młodzież po ukończeniu 13 r.ż. może wyjść z domu bez opieki dorosłego.

Złagodzone obostrzenia nie oznaczają jednak, że możemy czuć się bezpiecznie. W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozważne zachowanie, tym bardziej, że w ciągu ostatniego tygodnia doszło na terenie powiatu sanockiego do kilku nieprzyjemnych incydentów.

Z powodu kłamstwa i bezmyślności niektórych ludzi, dwa zespoły ratowników z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego musiały odbyć przymusową kwarantannę, podobnie zresztą, jak funkcjonariusze policji. Ładna pogoda z pewnością zachęca do spacerów i kontaktów z innymi ludźmi. Ograniczmy jednak do minimum nasze wyjścia z domu, ponieważ tylko w ten sposób możemy uchronić siebie i innych przed zarażeniem koronawirusem.