10 czerwca 2021, 9:31

Atrakcyjny weekend z Muzeum Historycznym w Sanoku

Już jutro w Sanoku odbędą się dwa ciekawe wydarzenia. O godz. 11:00 zaplanowane jest otwarcie wystawy „Stefan Kątski (1898-1978) – Malarstwo” zorganizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Wystawa będzie zorganizowana w Zamku Królewskim w Sanoku w Sali 25 Obrazów i potrwa do 8 sierpnia.

Stefan Kątski urodził się 23 kwietnia 1898 r. w Sanoku, a zmarł 24 maja 1978 r. w Montrealu.

„Motywem, który w sposób wyraźny dominuje na ekspozycji, jest martwa natura. To temat, który artystom wszystkich epok dostarczał niewyczerpanych źródeł inspiracji. Artysta nigdy nie poszukiwał rewolucyjnych rozwiązań w sztuce, do końca pozostawał wiernym własnej poetyce, realizując naczelne hasło Jana Cybisa, iż «płótno powinno być rozstrzygnięte po malarsku». Niemal każda z jego martwych natur – jakby wbrew nazwie gatunku – sprawia wrażenie niezwykle sensualnej, pełna życia, witalności, zmysłowej radości. Niezaprzeczalnie to kolor, zależność plam barwnych stanowią najważniejszy, elementarny budulec starannie przemyślanych kompozycji. Barwa i światło uwypuklają detale, kreują relacje między zestawionymi w odpowiednim porządku przedmiotami, kształtują rytm i strukturę całej kompozycji” (Dorota Szomko-Osękowska, Obrazy utkane ze światła, informator wystawy, Sanok 2021 r., w druku).

Organizatorem wystawy jest Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Związek Rodu Kątskich.

Dzieje Chorwacji – spotkanie z prof. Maciejem Czerwińskim

Drugim wydarzeniem zaplanowanym na 11 czerwca jest spotkanie z prof. Maciejem Czerwińskim, wybitnym slawistą i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Chorwacja. Historia, kultura, idee”. W rozmowie z prof. Tomaszem Chomiszczakiem prof. Czerwiński przybliży długie i ciekawe dzieje Chorwacji, bogatą kulturę kraju i nierzadko zaskakujące związki łączące Chorwatów z Polakami. Spotkanie odbędzie się w Sali Gobelinowej o godzinie 17.00.

W październiku bieżącego roku Republika Chorwacji świętować będzie trzydziestą rocznicę swojej niepodległości. W ciągu trzech dekad piękny kraj nad Adriatykiem stał się ulubionym miejscem wypoczynku tysięcy Polaków, wabionych rajskimi plażami, krystalicznie czystym morzem i niezawodną pogodą. Zafascynowani tymi atrakcjami, wiemy nadal zaskakująco mało o historii, kulturze i mentalności Chorwatów i nie zdajemy sobie sprawy z więzi, łączących nasze narody. Gdyby ktoś nam powiedział, że Kraków zbudowali Chorwaci, uznalibyśmy to za żart, chociaż taka teoria cieszy się wśród naszych południowych pobratymców niegasnącą popularnością.