7 lipca 2020, 8:06

80. rocznica zbrodni na Gruszce

W tym roku minęło 80 lat od zamordowania w masowej egzekucji na wzgórzu Gruszka, nad Tarnawą Górną, w powiecie sanockim, 112 polskich obywateli. Lokalne władze i mieszkańcy uczcili ich pamięć.

Wśród straconych było 111 mężczyzn i 1 kobieta. Byli przedstawicielami różnorodnych grup społecznych, wiekowych i majątkowych. Jedyna „zbrodnią”, jaką popełnili, była próba przedostania się przez zieloną granicę na Węgry lub pomoc w tym czynie (sam przebieg zbrodni szczegółowo opisaliśmy w materiale zmieszczonym na portalu powiatu sanockiego: https://powiat-sanok.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-obchody-80-rocznicy-zamordowania-w-nocy-5-6-lipca-1940-roku-112-wiezniow-sanockiego-wiezienia-na-gorze-gruszka-1573/)

Tegoroczne obchody rocznicowe rozpoczęły się 5 lipca mszą św. w intencji pomordowanych w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Z kolei 6 lipca, zgromadzeni przy mogile męczenników na sanockim cmentarzu, odczytali apel poległych, odmówili modlitwę oraz złożyli kwiaty i wiązanki.

Wśród nich byli poseł Adam Śnieżek, przedstawicielka posła Piotra Ursuskiego, Janusz Cecuła - wicestarosta sanocki, Andrzej Romaniak - przewodniczący Rady Miasta Sanoka, Tomasz Matuszewski - burmistrz Sanoka, przedstawiciele organizacji kombatanckich działających w powiecie z kpt. rez. Aleksander Romanem (współorganizator uroczystości), harcerze oraz Grzegorz Bogdan, członek rodziny Antoniego Białowąsa, maturzysty z Warszawy, który zginął w egzekucji.

Druga część uroczystości była kontynuowana na miejscu zbrodni pod pomnikiem na Gruszce. Przybyli tu przedstawiciele gminy Zagórz, mieszkańcy Tarnawy oraz przedstawiciele Lasów Państwowych i druhowie z miejscowej OSP, którzy wspólnie opiekują się tym miejscem. Moderatorka obchodów, Krystyna Chowaniec, przedstawiła historyczne relacje opisujące zbrodnię, a harcerze sanockiego hufca ZHP przygotowali krótki program artystyczny. Tu też złożono wiązanki kwiatów.