19 maja br. w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka odbyła się konferencja prasowa poświęcona gatunkom inwazyjnym roślin, a w szczególności zwalczaniu barszczu Sosnowskiego.
Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się tej groźnej dla człowieka rośliny są podejmowane przez Powiat Sanocki we współpracy z Gminą Besko, Gminą Bukowsko, Gminą Komańcza, Miastem i Gminą Sanok, Gminą Tyrawa Wołoska, Gminą Zagórz oraz Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku.
Prace związane m.in. z likwidacją barszczu Sosnowskiego prowadzone będą w ramach projektu pn. „Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie – kontynuacja”.
Projekt jest realizowany dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021 Program: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” Obszar programowy: Środowisko.
Umowa na realizację projektu zawarta została przez Powiat Sanocki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość projektu wynosi 1 472 257,84 zł, a kwota dofinansowania stanowi aż 85 proc. Projekt jest realizowany od października 2021 r. i potrwa do marca 2024 r.
– Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo niebezpieczną, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, występującą w dużych ilościach np. na terenie Karlikowa, Płonnej i obszarach nadrzecznych – zaznaczył obecny na konferencji wicestarosta Janusz Cecuła. – Roślina jest trudna do zwalczenia, ponieważ jest głęboka zakorzeniona, a jej nasiona łatwo przemieszczają się ciekami wodnymi na tereny położone w dolnym ich biegu. Proces jej usuwania jest więc długotrwały i bardzo kosztowny.
Jak podkreślił Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Sanoku, celem realizowanego przez Powiat Sanocki projektu jest zwiększenie odporności lokalnych, naturalnych ekosystemów przed negatywnym oddziaływaniem barszczu Sosnowskiego, zahamowanie jego rozwoju i wnikania w Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie oraz rozprzestrzenia się poza obecne miejsce jego występowania. Działania prowadzone są na obszarze ok. 25 ha
– W ramach projektu zaplanowaliśmy szereg różnych działań, w tym przeprowadzenie monitoringu występowania 10 gatunków roślin inwazyjnych bytujących na terenie powiatu sanockiego, który będzie kontynuacją badań prowadzonych w latach 2014-2016 – mówił naczelnik Skiba. – Zaplanowana została również kampania informacyjno-promocyjna. Cieszę się, że władze Powiatu Sanockiego zdecydowały się na realizację tego bardzo trudnego projektu, bo jak pragnę zauważyć, w Polsce przystąpiły do niego tylko cztery samorządy. Powodem małego zainteresowania są duże problemy organizacyjne, techniczne i finansowe, jakie trzeba rozwiązać, decydując się na realizację takiego projektu.
Podczas konferencji dr Marian Szewczyk przedstawił najczęściej występujące gatunki roślin inwazyjnych w Polsce oraz omówił zagadnienia związane z ich monitoringiem i zwalczaniem.
Środki ostrożności w kontakcie z barszczem Sosnowskiego:
- nie zrywać i nie dotykać rośliny,
- nie przebywać w jej pobliżu ze względu na wytwarzane przez barszcz Sosnowskiego lotne olejki eteryczne,
- chronić dzieci przed kontaktem z rośliną.
Postępowanie w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego:
- miejsce bezpośredniego kontaktu zmyć dużą ilością wody z mydłem i obserwować;
- w okresie do 48 godzin należy unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne;
- w przypadku pojawienia się zmian na skórze, złego samopoczucia lub jakichkolwiek dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem;
- przed wizytą u lekarza na oparzone miejsce można zastosować mokre, zimne kompresy i zażyć doustne leki przeciwalergiczne oraz wypić wapno;
- jeżeli pojawią się pęcherze surowicze można stosować dostępne w aptece preparaty medyczne;
- w przypadku kontaktu soku rośliny z oczami, należy je dokładnie przemyć wodą i chronić przed światłem;
- w przypadku jakichkolwiek zmian na skórze lub niepożądanych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.