Niedziela Palmowa tradycyjnie przyciąga do Skansenu tłumy. Nie inaczej było i dzisiaj. Rynek Galicyjski w Sanoku wypełnił się tysiącem palm wielkanocnych, stoiskami z rękodziełem, lokalnymi przysmakami oraz świątecznymi wyrobami.
Chętni mogli wziąć udział w warsztatach zdobienia pisanek i robienia palm, a najmłodsi sprawdzić swoją wiedzę na temat Świąt Wielkanocnych.
– Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czas zadumy – tymi słowami zwrócił się do zgromadzonych starosta Stanisław Chęć. – Po tym okresie przychodzi niedziela radości, niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejszy dzień jest szczególny również dlatego, że 2 kwietnia wspominamy śmierć Jana Pawła II , papieża, który wniósł w nasze życie dużo dobra.
Po zaprezentowaniu komisji palm wielkanocnych oraz ich poświęceniu przez ks. proboszcza Zbigniewa Górę, uczestnicy udali się przy akompaniamencie Górniczej Orkiestry Dętej Sanockiego Oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do kościoła z Bączala Dolnego.
Dzisiaj świętowaliśmy już IX edycję Niedzieli Palmowej, której organizatorami są Powiat Sanocki, Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Parafia Chrystusa Króla w Sanoku.
Jak podkreślił Marcin Krowiak, dyrektor MBL w Sanoku, Niedziela Palmowa w Skansenie na stałe wpisała się w kalendarz imprez, rozpoczynając cykl wydarzeń na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
W tym roku do konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną powiatu sanockiego zgłosiło się aż 23 uczestników:
- Koło Gospodyń Wiejskich z Nadolan;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Wujskiego;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Poraża;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Niebieszczan;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Wolicy;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Bączala;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Nagórzan;
- Samorządowe Przedszkole w Bukowsku;
- Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 2 w Sanoku, grupa XII;
- Grupa przedszkolna „Mądre Sówki” ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie;
- Samorządowe Przedszkole nr 3 w Sanoku;
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Sanoku;
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku;
- Szkoła Podstawowa nr 9 w Sanoku;
- Szkoła Podstawowa w Zahutyniu;
- Szkoła Podstawowa w Mrzygłodzie;
- Szkoła Podstawowa w Tyrawie Solnej;
- I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku;
- II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku;
- Zespół Szkół nr 1 w Sanoku;
- Internat Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku;
- Zespół Szkół nr 3 w Sanoku;
- Zespół Szkół nr 5 w Sanoku.
Po burzliwych naradach, jury tytuł najpiękniejszej palmy tradycyjnej przyznało KGW w Niebieszczanach. Z kolei najpiękniejszą palmą współczesną została okrzyknięta praca dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bukowsku. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Sanocki.
– Bardzo się cieszę, że Przedszkole Samorządowe w Bukowsku otrzymało szansę udziału w konkursie na najpiękniejszą palmę i nieoczekiwanie zajęło pierwsze miejsce – podsumowuje Andrzej Chrobak, członek Zarządu Powiatu Sanockiego oraz dyrektor Zespołu Szkół w Bukowsku. – Jest to duża radość dla przedszkolaków, rodziców i wychowawców, tym bardziej, że konkurencja była naprawdę bardzo duża. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, którzy włożyli dużo pracy, aby przygotować swoje palmy.
W wydarzeniu wzięli udział oprócz starosty Stanisława Chęcia i wicestarosty Janusza Cecuły, poseł Piotr Uruski oraz członkowie Zarządu Powiatu Sanockiego: Damian Biskup i Andrzej Chrobak.