Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce, przeprowadzonego przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty piąty.
W gronie najlepszych liceów tradycyjnie znalazły się dwie szkoły z naszego powiatu.
I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej zdobyło srebrną tarczę, zajmując 17 miejsce na Podkarpaciu oraz 304 miejsce w kraju, natomiast II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymało tarczę brązową (36 miejsce w województwie, 649 miejsce w Polsce).
Wśród sanockich techników najwyżej ocenione zostało Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku im. K. Adamieckiego, które zajęło 12 miejsce na Podkarpaciu i 180 miejsce w Polsce. Szkoła tym samym otrzymała prestiżową srebrną tarczę.
Wysoką pozycję zajęło również Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Sanoku, zdobywając 53 miejsce w województwie.
W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.
– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych.
Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).