W ubiegłą sobotę Starostwo Powiatowe w Sanoku zorganizowało na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka konferencję pt. „Monitoring chorób najważniejszym obecnie zadaniem pszczelarza w utrzymaniu zdrowotności pszczół”, połączoną z kiermaszem sprzętu i produktów pszczelarskich.
Wykład poprowadził dr hab. Paweł Chorbiński, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
– Starostwo Powiatowe w Sanoku organizuje szkolenia dla pszczelarzy już od kilkunastu lat – mówi Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. – Wykłady prowadzone są przez największe autorytety naukowe w Polsce z ośrodków akademickich we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie czy Olsztynie. Dla środowiska pszczelarzy, takie nazwiska wykładowców, jak ostatnio prof. Chorobiński, a w latach wcześniejszych - prof. Pohorecka, prof. Olszewski, prof. Borsuk to gwarancja najwyższego poziomu wiedzy i jakości szkolenia. Naszą ideą jest, aby wykłady łączyły w sobie aktualną wiedzę naukową z praktycznymi doświadczeniami, gdyż wykładowcy, oprócz prac badawczych, prowadzą także własne lub uczelniane pasieki.
W szkoleniach biorą też udział przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, którzy starają się wyjaśniać zawiłości przepisów, udzielając praktycznych porad odnośnie zagrożeń związanych z chorobami pszczół.
Choroby, tj.: warroza, nosemoza, zgnilec, które w ostatnich latach dziesiątkują nasze pasieki, skłaniają pszczelarzy do szukania fachowej pomocy.
– Stąd pomysł na organizowanie co najmniej raz w roku konferencji, które są pewnego rodzaju wkładem w rozwiązywanie problemów chorobowych pszczół. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, bo w spotkaniach bierze udział około 150 pszczelarzy i to nie tylko z powiatu sanockiego, ale także z innych rejonów Podkarpacia – podsumowuje naczelnik Wojciech Skiba.