Wczorajszą sesję Rady Powiatu Sanockiego zdominowała rozmowa na temat SPZOZ w Sanoku, a dokładniej nieprawdziwych informacji krążących w mediach, jakoby oddział dziecięcy miał być zlikwidowany.
Po podjęciu przez radnych uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku, głos zabrał dyrektor sanockiego szpitala Grzegorz Panek, który omówił kondycję finansową placówki oraz odniósł się do informacji przekazywanych przez lokalne media.
Po nim głos zabrał Przemysław Galej, ordynator oddziału dziecięcego. W imieniu własnym i pracowników, którzy również byli obecni na sesji, ordynator przekonywał, że nie zgadza się na ograniczenie świadczeń zdrowotnych w oddziale pediatrycznym, ponieważ wszystkim zależy na świadczeniu opieki na jak najwyższym poziomie. Zaznaczył, że dobro dzieci jest bardzo ważne, o czym świadczy chociażby uruchomienie w ostatnim czasie poradni neurologicznej oraz punktu pobrań badań dla dzieci.
Przemysław Galej potwierdził, że obecnie wykorzystywanych jest około 20 z 30 dostępnych łóżek na oddziale, jednak w sezonie infekcyjnym zapotrzebowanie na szpitalną opiekę gwałtownie wzrasta. Przedstawił też propozycje, które mają poprawić wynik finansowy oddziału i zwiększyć jego atrakcyjność.
– Po pierwsze trzeba wykorzystać unikatowy potencjał kadry naszego oddziału poprzez zakup aparatu EEG i rozpoczęcie udzielania świadczeń w tym zakresie. Będziemy wówczas jednym z dwóch ośrodków na Podkarpaciu, które będą miały w ofercie tego typu procedury medyczne. Drugą szansą dla naszego oddziału jest wykonywanie badań ultrasonograficznych głowy – wyliczał Przemysław Galej.
Zdaniem ordynatora dwa wymienione rozwiązania powinny wygospodarować przychód roczny w wysokości miliona złotych i doprowadzić do zbilansowania finansowego oddziału.
Głos w sprawie pediatrii zabrał też Andrzej Chrobak, członek Zarządu Powiatu Sanockiego.
– Nigdy nie było zamiarem Zarządu zlikwidowanie jakiegokolwiek oddziału, tym bardziej dziecięcego – zaznaczył radny. – Pogłoski, które do nas docierają o likwidacji oddziału są zupełnym fake newsem. Obecna Rada Powiatu jest bardzo przyjazna szpitalowi, o czym świadczą wielokrotnie przekazywane przez nas ogromne środki finansowe na rzecz placówki.
Do krążących plotek odniósł się również starosta Stanisław Chęć, który potwierdził, że program naprawczy szpitala był dogłębnie analizowany na Radzie Społecznej Szpitala i żadna decyzja w zakresie likwidacji łóżek na oddziale dziecięcym nie zapadła.
Na sesji swoje stanowisko zaprezentowała także Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPZOZ w Sanoku, która m.in. zaproponowała, aby o trudnej sytuacji finansowej sanockiego szpitala porozmawiać z ekspertami, którzy mogliby wskazać konkretne rozwiązania, jak uporać się z problemami placówki.
Podczas sesji radni podjęli również uchwały dotyczące m.in. współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2023 rok, pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, rozdysponowania otrzymanych przez Powiat Sanocki rządowych środków finansowych, realizacji projektu „Powiat Sanocki bez barier – powiatowe jednostki organizacyjne dostępne dla wszystkich”.
Radni poparli także wniosek mieszkańców Zahutynia w sprawie zmiany przebiegu II etapu obwodnicy Sanoka i przywrócenia pierwotnej koncepcji realizacji inwestycji w ramach istniejącego pasa drogowego, przekazując swoje stanowisko do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie oraz do Ministerstwa Infrastruktury.
Radni przyjęli też apel do prezesa Zarządu PKP Intercity o utrzymanie w planowanym rozkładzie jazdy dotychczasowej pary pociągów kursujących na trasie Zagórz – Kraków, które od marca 2023 roku miałyby zostać zlikwidowane.