83 lata temu niemiecki Wermacht bez wypowiedzenia wojny uderzył na Polskę. Nim doszło do pierwszych starć zbrojnych Niemcy popełnili zbrodnię wojenną, bombardując o 4:40 Wieluń – miasto, w którym nie było żadnego wojska. Zabili 1 200 osób, zniszczyli 75% budynków. Wieluń stał się symbolem okrucieństwa i terroru całej II wojny światowej, zwielokrotnionego przez koszmar łapanek, deportacji, publicznych egzekucji, gett, obozów koncentracyjnych i gułagów.
Wojsko Polskie stanęło 1 września 1939 r. do nierównej walki. Otoczone z trzech stron, zaatakowane przez Niemcy i Słowację, nie miało szans na samodzielne odniesienie zwycięstwa. Opór mógł być skuteczny, gdyby Francja i Wielka Brytania wypełniły warunki sojuszów wojskowych i zgodnie z nimi, 17 września zaatakowały Niemcy. Tak się jednak nie stało, na Polskę tego dnia uderzyła od tyłu Armia Czerwona. Związek Radziecki, w przeciwieństwie do Francji i Wielkiej Brytanii, wypełnił swoje zobowiązania (choć z opóźnieniem) wobec niemieckiego sojusznika.
W celu uczczenia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej starosta Stanisław Chęć oraz wicestarosta Janusz Cecuła złożyli kwiaty pod pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej.