26 sierpnia br. w Strachocinie w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Premiera Republiki Słowacji Eduarda Hegera uroczyście uruchomiono gazociąg Polska-Słowacja. Z kolei w czwartek miało miejsce otwarcie Terenowej Jednostki Eksploatacji Strachocina.
Uruchomiany gazociąg ma długość 164 km, z czego 61,3 km odcinek znajduje się po stronie polskiej. Przebiega przez teren trzech gmin powiatu sanockiego: gminy wiejskiej Sanok, Bukowsko i Komańczy, co niewątpliwie zaowocuje rozwojem tego terenu. W przyszłości inwestycja rządowa umożliwi sprowadzenie do Polski 5,7 mld m³ gazu rocznie, a w stronę Słowacji 4,7 mld m³ w skali roku.
– Gazociąg między Polską a Słowacją to strategiczna inwestycja, która tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o koncepcję Trójmorza – mówił w Strachocinie premier Mateusz Morawiecki. – Stwarza perspektywę zasilania gazem praktycznie ze wszystkich kierunków świata. To jest gazociąg pokoju i bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Rosję i Niemcy. Dzisiejsza chwila jest więc historyczna. Otwieramy kluczowy, węzłowy element architektury bezpieczeństwa gazowego, architektury, która ma nas w przyszłości strzec przed kolejnym pistoletem gazowym Putina, przyłożonym do głowy jakiekolwiek państwa środkowej Europy.
Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie fachowość i zaangażowanie osób oraz firm, które pracowały przy budowie gazociągu.
– Dziękuję prezesom firmy Gaz-System oraz podwykonawcom za zrealizowanie tak ważnego zadania oraz bardzo dobrą współpracę – mówi starosta Stanisław Chęć. – Wierzę, że efekty tej strategicznej inwestycji docenimy już wkrótce.
Po wizycie w Strachocinie odbyło się spotkanie podkarpackich samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wojewodą Ewą Leniart poświęcone rozwojowi naszego regionu.
W Jasienicy Rosielnej wojewoda dziękowała premierowi za udaną współpracę oraz traktowanie samorządowców jak partnerów.
W trakcie spotkania premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na konieczność rozwoju wszystkich gmin i powiatów oraz inwestowania w uboższe regiony kraju.
– Zależy nam, aby rozwój Polski był sprawiedliwy i zrównoważony – przekonywał premier Morawiecki. – Bez tego nie będzie szans rozwojowych dla takich gmin i powiatów, jak Wasze. Zdajemy sobie sprawę z ponoszonych przez samorządy wydatków, dlatego rząd Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, która będzie procedowana w najbliższym czasie w parlamencie. Dotyczy ona przyznania samorządom 13,7 mld zł wsparcia na wydatki bieżące.
Wizytę premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła blisko godzinna dyskusja z samorządowcami.