Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Feliksa Kiryka, Syna Ziemi Sanockiej i jej piewcę.
Profesor pochodził z Bukowska, był absolwentem obecnego I Liceum Ogólnokształcącego i nigdy o tym nie zapomniał, zawsze utożsamiał się z naszą małą ojczyzną. Jako wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (dziś Akademia Pedagogiczna) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (Uniwersytet Rzeszowski) był dydaktykiem, który wykształcił nieprzebraną rzeszę nauczycieli historii w naszym regionie.
Każdy kto znał Go osobiście i uczestniczył w jego wykładach to wie, że do dziejów średniowiecznych i ich uczestników miał osobiste podejście. Postacie sprzed tysiąca lat zdawały się być znajomymi, z którymi spotykał się wczoraj, dzięki temu jego wykłady docierały do każdego słuchacza. Osobiste, indywidualne podejście do historii pozostawało w spójności z pełnym profesjonalizmem.
Feliks Kiryk był autorem i promotorem wielu prac o dziejach miast Małopolski i Podkarpacia. To spod Jego pióra lub przy Jego redakcji wyszły monografie, takich miejscowości Ziemi Sanockiej, jak: Krosna, Bukowska, Rymanowa i najcenniejszego dla nas Sanoka. W całym dorobku Profesora było ich kilkadziesiąt.
Wraz z Nim żegnamy nie tylko wybitnego historyka i szlachetnego człowieka, ale również część naszej wspólnej historii.