Już w najbliższą niedzielę, 30 stycznia w godz. od 9:00 do 16:00 zapraszamy na Rynek Galicyjski w sanockim skansenie. W ramach 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Bieszczadzki Sztab WOŚP przygotował wiele atrakcji.
Piknik rodzinny, zwiedzanie skansenu, warsztaty artystyczne i zabawy z animatorami dla dzieci, mini zoo, bieg „Policz się z cukrzycą”, morsowanie i nauka udzielania pierwszej pomocy - to tylko niektóre z nich.
Rynek Galicyjski wypełni się ludowymi kapelami, straganami z rękodziełem oraz smacznym, regionalnym jedzeniem. W godzinach od 13:00 do 15:00 będzie możliwość zwiedzania obiektów na Rynku Galicyjskim, w tym ostatnio oddanej dla gości synagogi z Połańca. Czynna będzie także piekarnia, cukiernia i sklep kolonialny.
Odbędą się także warsztaty ludowe dla dzieci organizowane przez animatorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Stragany zapełnią Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sanok i Besko, które serwować będą tradycyjne polskie potrawy. Najlepszą grochówką w regionie częstować będą druhowie z OSP w Jaćmierzu. Sprzedawane będą także wysokiej jakości wyroby z całego regionu, jak biżuteria, ceramika, rzeźby, dekoracje, odzież i róznego rodzaju ozdoby.
Atrakcją, nie tylko dla dzieci, będzie Mini Zoo zorganizowane przez hodowcę i dyrektora PODR w Boguchwale, Roberta Pieszczocha. O godzinie 14:00 zaplanowany jest występ Mażoretek VIVID Jaćmierz, zespołu działającego pod kierownictwem Pauliny Baran, certyfikowanej instruktorki i choreografki.
Muzyczny klimat zapewnią Pakoszanie oraz kapela Biesiada.
Jarmarkowi po roku przerwy towarzyszyć będzie bieg „Policz się z cukrzycą”, podczas którego Bieszczadzki Sztab WOŚP będzie zbierał fundusze na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Organizatorem biegu jest Łukasz Łagożny, ultramaratończyk i himalaista z Sanoka, pierwszy mieszkaniec Podkarpacka, który zdobył Koronę Ziemi - wszystkie dziewięć najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Bieg rozpocznie się o godzinie 11:00. Start i meta będą zlokalizowane w skansenie. Na starcie biegu na stoisku przygotowanym przez Uczelnię Państwową w Sanoku będzie możliwość zmierzenia sobie poziom glukozy we krwi.
WOŚP-owe działania tradycyjnie wesprą także morsy ze Stowarzyszenia Wesołe Morsy Hipotermia Sanok oraz Stowarzyszenie „Łucznicy Sanoka”, którzy przygotują stoisko z indiańskim tipi i ogniskiem.
30 stycznia podczas finału na ulicach Sanoka i okolic kwestować będzie setka wolontariuszy. WOŚP można również wspomóc poprzez udział w licznych internetowych licytacjach (aukcje Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP znajdziemy pod linkiem https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_Sanok
W tym roku Fundacja WOŚP zbiera fundusze na zakup sprzętu dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.