Spotkaniem w Iwoniczu-Zdroju został zapoczątkowany proces tworzenia Związku Powiatowo-Gminnego „Zagłębie Ambitnej Turystyki”.
Kilkanaście samorządów gminnych, skupionych wokół idei ambitnej turystyki oraz społeczno-gospodarczej koncepcji stworzenia i wypromowania nowej gałęzi gospodarki narodowej pod nazwą „przemysł edukacyjno-wychowawczy”, stworzy formalny związek powiatowo-gminny. Jego celem będzie między innymi pozyskiwanie środków z programu „Polski Ład” i innych funduszy na budowę infrastruktury niezbędnej do powołania w regionie innowacyjnego Zagłębia Ambitnej Turystyki. Innymi słowy – zagłębia turystycznego, w którym najważniejszą rolę będzie pełnić wychowanie, edukacja, turystyka szkolna i turystyka rodzinna. Do związku swój akces zgłosiły również gminy sąsiadujące z Beskidem Niskim, który jest podstawowym obszarem tworzonego Związku.
Byłoby wspaniale, gdyby do Związku udało się zaangażować – oprócz powiatu sanockiego, którego starosta zadeklarował udział – również powiaty jasielski i krośnieński.
Związek będzie m.in. aplikować w konkursach o środki finansowe na rozwój infrastruktury drogowej, przeznaczonej dla ruchu rowerowego, pieszego, jazdy na nartach biegowych i turowych oraz konno.
Duże fragmenty sieci drogowej (w postaci dróg gminnych, rolniczych, zakładowych dróg leśnych czy tez dróg polnych) już istnieją, dlatego sumaryczna inwestycja będzie relatywnie niewielka w porównaniu do efektów, które może przynieść. Poszczególne samorządy, a wiec uczestnicy tworzonego Związku, będą mogli w dalszym ciągu swobodnie decydować, w których przedsięwzięciach chcą uczestniczyć. Warto podkreślić, że Związek nie będzie konkurencją dla tworzących go gmin i powiatów, bowiem jego zadania w praktyce będą sprofilowane pod kątem infrastruktury turystycznej oraz przedsięwzięć związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym, wymagających wspólnego działania wielu samorządów lokalnych.
– Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie lokalnej mikro-przedsiębiorczości do realizacji zadań, które są naprawdę potrzebne w wymiarze lokalnym, regionalnym i państwowym – mówi Bogusław Szweda, przewodniczący Rady Porozumienia Zagłębie Ambitnej Turystyki. – Celem zawarcia Porozumienia było zwrócenie uwagi władz wojewódzkich i państwowych na postępującą marginalizację naszego obszaru w aspekcie głównego nurtu gospodarki. Powstała m.in. koncepcja powołania nowego przemysłu edukacyjno-wychowawczego, czyli wychowania i edukacji poza szkołą, w okresach i dniach wolnych od nauki, gdzie podstawą miałby być wysiłek wkładany w przemieszczanie się siłą własnych mięśni (pieszo, na rowerze, rowerze ze wspomaganiem elektrycznym, na nartach zjazdowych, turowych i biegowych, kajakiem, konno i taborowo) oraz zdobywanie konkretnych umiejętności turystycznych i z dziedziny kultury fizycznej. Ta koncepcja wychowawcza i gospodarcza wychodzi naprzeciw deficytom współczesności, w tym szeroko rozumianym deficytom demograficznym i migracyjnym, które zauważalnie już zaczynają wpływać i na nasze, lokalne życie społeczne i gospodarcze. Ucieczka młodych jest faktem, któremu nie da się zaprzeczyć.
Porozumienie „Zagłębie Ambitnej Turystyki” zostało zawarte 27 lipca 2017 r. z inicjatywy mikro-przedsiębiorców turystycznych w Puławach Górnych, gm. Rymanów i objęło pierwotnie 5 gmin położonych w Beskidzie Niskim: Besko, Bukowsko, Rymanów, Zarszyn i Jaśliska. Następnie grono Sygnatariuszy poszerzyło się do 12 gmin (dołączyła gmina Komańcza, Iwonicz-Zdrój, Dukla, Nowy Żmigród, Krempna, Osiek Jasielski i Dębowiec). W ten sposób w skład grona Sygnatariuszy Porozumienia ZAT weszły wszystkie gminy województwa położone w Beskidzie Niskim.