Dźwięki kolęd i pastorałek unosiły się w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku, tworząc miłą atmosferę, sprzyjającą wspólnemu muzykowaniu. Sala koncertowa PSM stała się miejscem spotkania młodych artystów, dla których muzyka jest językiem emocji i wrażliwości. To właśnie tam odbył się XVI Przegląd Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku.
Uczestników, rodziców, instruktorów oraz zgromadzoną publiczność powitała dyrektor MDK w Sanoku, Wiesława Skorek. Przesłuchania oceniane były przez jury w składzie: Anna Konieczna, Magdalena Zubel, Magdalena Gierlicka, br. Marcin Sarna, Paweł Krasulak oraz Konrad Oklejewicz. Jury zwracało uwagę na walory wokalne, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny występów. W wydarzeniu udział wziął Wicestarosta Damian Biskup.
Z roku na rok sanocki przegląd zyskuje coraz większą renomę, stając się jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń tego typu w regionie. W Przeglądzie udział wzięli młodzi artyści z całego Podkarpacia, reprezentujący domy kultury, szkoły muzyczne, ogniska artystyczne oraz placówki oświatowe. Dla wielu uczestników występ na sanockiej scenie jest ważnym elementem artystycznej drogi i cennym doświadczeniem scenicznym.
Wyniki przeglądu:
Kategoria I: Zespoły (15 zespołów)
I miejsce: "Trzy po Trzy" z Sanoka
II miejsce: Zespół wokalny z Cisnej
III miejsce: Zespół wokalno-instrumentalny z Prusieka
Nagroda specjalna "Śpiewający Anioł": Mała Clara Harmonia z Długiego
Kategoria II: Soliści - przedszkola (4 solistów)
Wyróżnienia:
- Jagna Litwin (Studio Sztuki Wokalnej A. Prajzner)
- Oliwia Gac (Przedszkole nr 2 w Sanoku)
Kategoria III: Soliści - klasy I-III SP (22 solistów)
I miejsce: Lena Baran (Jasielski Dom Kultury)
II miejsce: Aleksandra Cybuch (SDK Sanok)
III miejsce: Karolina Kubis-Mroszczyk (ZSM Rzeszów)
Wyróżnienie: Paulina Kędra (SP Potok)
Kategoria IV: Soliści - klasy IV-VI SP (27 solistów)
I miejsce: Urszula Wójcik (SP 28 Rzeszów)
II miejsce: Kornelia Michniowska (SP 1 Sanok)
III miejsce: Jagna Mroczka (Ognisko Muzyczne Sanok)
III miejsce: Aniela Kondracka (SP Długie)
Wyróżnienie: Martyna Grega (SP Niebieszczany)
Kategoria V: Soliści - klasy VII-VIII SP (18 solistów)
I miejsce: Amelia Sowińska (SP 1 Brzozów)
II miejsce: Julia Świątek (SP Grabownica)
III miejsce: Natalia Kubis-Mroszczyk (ZSM Rzeszów)
Wyróżnienie: Jolanta Morawiec (SP 9 Sanok)
Nagroda specjalna "Śpiewający Anioł": Karol Jedziniak (SP Frysztak)
Kategoria VI: Soliści - szkoły średnie (15 solistów)
I miejsce: Gabriela Kocój (Dominika Kindrat Vocal Studio)
II miejsce: Zofia Surowiak (I LO Sanok)
II miejsce: Aleksandra Pociask (Rzeszowski Dom Kultury)
III miejsce: Antonina Piotrowska (Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich)
III miejsce: Kira Aniela Twardy (CM Rzeszów)
XVI Przegląd Kolęd i Pastorałek po raz kolejny potwierdził wysoki poziom artystyczny młodych wykonawców oraz ogromne zaangażowanie instruktorów i opiekunów. Wydarzenie stało się nie tylko konkursem, ale również pięknym muzycznym spotkaniem, podtrzymującym tradycję wspólnego kolędowania.
Galeria zdjęć dostępna na profilu facebook Powiatu Sanockiego (kliknij)


