W sobotę w Sali Gobelinowej sanockiego zamku odbyło się spotkanie poświęcone funkcjonowaniu i znaczeniu uniwersytetów ludowych. Na zaproszenie starosty Stanisława Chęcia w spotkaniu wzięli udział m.in. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu oraz Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.
Informacjami na temat działalności Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego podzieliła się Edyta Salnikow, koordynatorka projektu. Niestety, z ważnych powodów osobistych, w spotkaniu nie mogli uczestniczyć przedstawiciele Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.
Poznanie „od podszewki” funkcjonowania uniwersytetu było szczególnie ważne dla Małgorzaty Stach, prezesa stowarzyszenia „Realne Marzenia i założycielki Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego, która dopiero stawia w tym zakresie pierwsze kroki.
– W Sanoku jesteśmy na wizycie studyjnej, podczas której szukamy inspiracji, a przede wszystkim uczymy się od tych, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu uniwersytetu – podkreśliła Małgorzata Stach. – Spotkaliśmy się z założycielami Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego, aby poznać jego historię oraz problemy, z jakimi możemy się także zmierzyć. Nasze działania wspierają politycy, m.in. Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, stąd ich dzisiejsza obecność.
Korzystając z wizyty w Sanoku ważnych osobistości politycznych, podjęto również rozmowy na temat założeń rządowego programu „Polski Ład”. W spotkaniu, oprócz marszałków uczestniczyli m.in. senator Alicja Zając, posłowie Piotr Babinetz i Adam Śnieżek, Adam Pawlus, starosta jasielski, Stanisław Chęć, starosta sanocki i Andrzej Chrobak, członek Zarządu Powiatu Sanockiego. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wniosków złożonych przez lokalne samorządy powiatowe i gminne.
– Powiat Sanocki złożył wnioski na modernizację infrastruktury drogowej, tj. budowę dróg i chodników, przebudowę mostów, a także na infrastrukturę edukacyjną, czyli modernizację i budowę obiektów oświatowych wraz z zagospodarowaniem terenu – wyjaśnił starosta Stanisław Chęć. – Tylko tego typu zadania przewidziane są do realizacji dla powiatów w programie Polski Ład.
Więcej zdjęć znajduje się na Facebooku Powiatu Sanockiego.