7 marca, w przeddzień Dnia Kobiet, mieszkańcy powiatu sanockiego zgromadzili się, aby uczcić pamięć śp. Czesławy Kurasz, której nieocenione zasługi i oddanie na rzecz lokalnej społeczności pozostawiły niezatarte ślady w sercach wielu. Odeszła 8 maja 2023 roku, lecz jej dziedzictwo wciąż trwa w działaniach tych, których zainspirowała.
Pani Czesława była osobą wyjątkową, której życie pełne było poświęcenia i troski o innych. Choć na co dzień nie szukała rozgłosu, zawsze była pełna energii i gotowa do pomocy. Przez ponad dwadzieścia lat kierowała Powiatowym Centrum Wolontariatu, stając się symbolem niestrudzonego zaangażowania na rzecz potrzebujących. Była współzałożycielką Uniwersytetu Trzeciego Wieku, otwierając drzwi do edukacji i aktywności seniorom, którzy dzięki niej mogli rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe możliwości. W latach 1998-2002 pełniła funkcję wicestarosty powiatu sanockiego. Jej aktywność obejmowała także prace w zarządzie Fundacji Ochrony Zdrowia, organizację licznych akcji charytatywnych oraz wsparcie tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jako prezes Gminnej Spółdzielni w Bukowsku przez 38 lat, działała na rzecz rozwoju lokalnej społeczności z taką pasją i zaangażowaniem, że jej praca stała się wzorem do naśladowania.
Na budynku Urzędu Miasta Sanoka odsłonięto tablicę pamiątkową, która będzie wiecznym przypomnieniem o jej zasługach. Uroczystość ta zgromadziła przyjaciół, znajomych, samorządowców oraz osoby, które przez lata współpracowały z panią Czesławą. Był to pełen wzruszeń moment jedności, kiedy zgromadzeni złożyli hołd jej pamięci, oddając cześć nie tylko jej pracy, ale również jej sercu i dobroci, którą hojnie dzieliła się z innymi.
- Dzisiaj odsłaniamy tablicę osoby wyjątkowej, która, choć na co dzień nie szukała rozgłosu, zawsze była pełna energii i gotowa do pomocy innym. Jej życie było pełne poświęcenia i troski o innych. To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, to wyraz naszej głębokiej wdzięczności i szacunku. Cieszę się, że przechodząc obok tego miejsca, będziemy mogli na chwilę się zatrzymać, spojrzeć na tablicę i wspomnieć osobę, która nas wszystkich łączyła – powiedział Starosta Sanocki Robert Pieszczoch. Gdyby nasza Mama mogła być dzisiaj z nami, jestem pewna że była by ogromnie wzruszona i bardzo dumna z wyróżnienia otrzymanego od mieszkańców powiatu i miasta Sanoka, z którymi była tak bardzo związana i oddana, dla dobra których pracowała do ostatnich dni swojego życia – mówiła Iwona Lorenc, córka śp. pani Czesławy.
Wśród osób, które zabrały głos podczas ceremonii, byli także Sebastian Niżnik, przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego, wcześniej pełniący funkcję starosty sanockiego, Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, Irena Gil-Storoszczuk, która przejęła po pani Czesławie funkcję prezesa Powiatowego Centrum Wolontariatu. Poświęcenia tablicy dokonał ks. prałat dr Andrzej Skiba, który przez pryzmat wieloletniej znajomości z panią Czesławą, wspomniał o Niej podkreślając jej duchową siłę i oddanie w służbie innym.
Oprawę muzyczną uroczystości przy tablicy, wzbogacił Antoni Orybkiewicz, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku.
Wieczorem w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka odbył się wyjątkowy koncert ku pamięci Czesławy Kurasz. Wnuczka pani Czesławy, Ola, wzruszyła publiczność swoim wykonaniem piosenki „W moim ogródeczku". Towarzyszyli jej na scenie, jej tata Damian oraz brat Franciszek, a wspomagał ich akordeonista Adam Fedak. Grażyna Chytła wyrecytowała wiersz Krystyny Radoń pt. „Sanok”, podkreślając unikatowe piękno tego miejsca, tak bliskiego sercu pani Czesławy. W imieniu rodziny przemówiła Katarzyna Farrar, córka pani Czesławy, dzieląc się wspomnieniami o swej Mamie - kobiecie pełnej energii, ciepła i determinacji. Uzupełnieniem tego była opowieść Zdzisława Szymańskiego, kolegi ze szkolnej ławy sanockiego „Ekonomika”, który przywołał dawne czasy. Fragmenty reportażu filmowego pt. „Przez życie”, przygotowanego przez Annę Strzelecką, dodatkowo przybliżyły zgromadzonym jej niezwykłe życie.
Na uroczystości obecny był również Artur Andrus – artysta związany z Sanokiem, który wspominał panią Czesławę z ciepłem i humorem, a jego występ dodał temu wieczorowi niezwykłej atmosfery. Artur Andrus zauważył, że Czesława Kurasz kojarzy się z dobrocią i miłością. Zainspirowany tym, zaintonował taki oto wierszyk: "Każdy ma do miłości prawo, Miłość to nie jest zły uczynek. Chodź się całować pod Czesławę, Na sanocki Rynek!". Tym samym przekazał pomysł, by miejsce pod tablicą stało się symbolem okazywania sobie uczuć poprzez pocałunek. Zachęcał turystów, jak i mieszkańców Sanoka, aby to miejsce stało się przestrzenią pełną miłości.
Nadszedł czas na występ zespołu Soul oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Kossakowej w Sanoku, przygotowanych przez panią dr Monikę Brewczak. Wspólnie z zespołem instrumentalnym zaprezentowali repertuar pełen polskich przebojów, które poruszyły serca zgromadzonych, przypominając o sile wspólnoty, jaką budowała śp. Czesława Kurasz.
Galeria zdjęć z odsłonięcia tablicy (kliknij)
Galeria zdjęć z konceru (kliknij)
Materiały wideo: