Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Stąd Inicjatywa wspólnego czytania i słuchania narodowych dzieł, znana jako Narodowe Czytanie. Jej celem jest nie tylko wdrażanie do czytania, ale również podtrzymywanie zainteresowania polską literaturą.
W poniedziałek 25 listopada 2024 r. w Sanoku odbyła się akcja Narodowego Czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Korzystając z gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, przeprowadzili jej lokalną odsłonę.
Podczas wydarzenia, fragment dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego, w którym tytułowy bohater, znajdując cel, w symboliczny sposób przenosi się do Polski i wciela się w bojownika walki o wolność ojczyzny, odczytali starosta sanocki Robert Pieszczoch oraz wicestarosta Damian Biskup.
W rolę lektorów wcielili się także Jowita Nazarkiewicz, wiceburmistrz Sanoka; Leszek Puchała, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Krzysztof Banach, kierownik administracyjny; Irena Florczak, kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Sanoku; Agnieszka Kornecka-Mitadis, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Sanoku; Magdalena Starościak, dziennikarka Radia Trendy; Renata Gromek, dyrektor ZS1; Alina Lipka, zastępca dyrektora oraz Ewa Szwarczyk, pedagog w ZS1.
Dodatkowym punktem programu było wystąpienie sanoczanina Łukasza Łagożnego, który opowiadał o swoich doświadczeniach związanych ze zdobyciem szczytu Mont Blanc – kresu podróży Kordiana. Wydarzenie uświetnił wokalny występ uczennicy Amelii. Całość dopełnili odgrywający monologi i recytacje uczniowie sanockiego „Ekonomika”: Dominika, Karol i Franciszek, zaś rolę konferansjerów pełnili Zuzia i Michał.