Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne. Ważną tematyką obchodów jest integracja osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Dlatego tak ważne jest w zakresie kształtowana świadomości organizowanie tego typu konferencji podkreśla Grzegorz Kozak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku. Osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas, w pracy, domu, pracy, na ulicy i osiedlu. Każdy z nas nie chce być traktowany w pracy w sposób szczególny, ale nie chce też być także marginalizowany.
Celem konferencji było przybliżenie sytuacji osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy, z którymi przychodzi im się mierzyć w życiu codziennym oraz na wyzwania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu oraz jak najszerszemu włączaniu osób niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie.
Konferencja „Sanok bez barier” pokazuje, że istnieje możliwość wspólnego realizowania różnych wspaniałych inicjatyw. Pomysł zorganizowania konferencji został zainicjowany przez Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego Oddział w Sanoku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku.
- Spotkanie to jest świetną okazją do tego, aby w szerokim gronie specjalistów rozmawiać o problemach osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że konferencja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, ponieważ świadczy to o randze problemu, który podjęliśmy – dodał Robert Pieszczoch Starosta Sanocki
Prelegentami spotkania byli: Maciej Szymański – dyrektor PFRON w Rzeszowie, Joanna Piwowońska - dyrektor ds. Projektów Strategicznych, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie, Sylwia Niżnik-Perkołup – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sanoku.
Wielkie brawa i uznanie należą się artystom występującym na scenie Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, którzy w swoich występach przypomnieli o wartościach, którymi należy się kierować, nawet wtedy, kiedy życie stawia przed nami przeszkody.
wyjątkowe prezentacje artystyczne zawdzięczamy:
- Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia "ŚWIETLIK";
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Ustrzykach Dolnych;
- Warsztat Terapii Zajęciowej „PROGRES” w Sanoku;
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolicy;
- Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” w Sanoku;
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu;
- Katarzyna Adamczyk-Drożyńska.
Konferencja zostanie zapamiętana jako znaczący krok jeżeli chodzi o pobudzenie świadomości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz przyczynia się do stworzenia mechanizmów współpracy pomiędzy administracją państwową, nauką, samorządem oraz organizacjami pożytku publicznego.