Złożony przez Powiat Sanocki wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa warunków kształcenia ogólnego w powiecie sanockim” w ramach naboru nr FEPK.05.01-IZ.00-001/23, Priorytet FEPK.05 Przyjazna przestrzeń społeczna, Działanie FEPK.05.01 Edukacja, został wybrany do dofinansowania.
Otrzymał też pozytywną opinię koordynatora ds. środowiska Instytucji Zarządzającej programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie niezbędnych załączników i zawarcie umowy o dofinansowanie z Zarządem Województwa Podkarpackiego.
Głównym celem projektu jest poprawa standardu i zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości oferty edukacyjnej kształcenia ogólnego w obu liceach ogólnokształcących, zlokalizowanych na terenie miasta Sanoka.
Braki infrastrukturalne oraz posiadane zaplecze dydaktyczne i wyposażenie zaspokajają tylko w części aktualne potrzeby nowoczesnego procesu dydaktycznego.
Zaplanowane do realizacji w okresie roku szkolnego 2024/2025 działania, wynikające z diagnozy potrzeb poszczególnych placówek, pozwolą m.in. na unowocześnienie infrastrukturalne pracowni dydaktycznych do standardu STEAM.
Zakres prac oraz dostaw obejmie:
- I Liceum Ogólnokształcące – remont sal lekcyjnych i zapleczy (sala nr 17, 19 i 31, zaplecza chemicznego sali 31 oraz zaplecza biologicznego sali nr 32), a także gabinetu pedagoga, zakup sprzętu i wyposażenia dla pracowni dydaktycznych,
- II Liceum Ogólnokształcące – roboty remontowe pomieszczeń (sala nr 22, 28 i 30), w tym montaż platformy schodowej dla niepełnosprawnych, utworzenie kącika wyciszenia, zakup sprzętu i wyposażenia dla pracowni fizycznej, chemicznej, biologicznej, geograficznej oraz gabinetu pomocy pedagogiczno-psychologicznej.
Wysoka jakość edukacji i powszechna dostępność do różnorodnych usług edukacyjnych na każdym poziomie kształcenia jest fundamentalna dla właściwego rozwoju umiejętności oraz kompetencji dzieci i młodzieży.
Wyposażenie będzie stanowiło nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe wspierające umiejętności kluczowe uczniów oraz wykorzystywane będzie do nauczania metodą STEAM.
Dzięki jego realizacji nastąpi poprawa warunków edukacji ogólnokształcącej, wspierającej umiejętności kluczowe uczniów: kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej, także uczniów ze szczególnymi potrzebami.
Grupę docelową projektu stanowić będą uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Sanoku oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku.
Planuje się, że łącznie z projektu skorzysta rocznie 1127 użytkowników. Projekt będzie miał pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ze względu na ułatwienie poruszania się (platforma schodowa oraz dostęp do nowoczesnych gabinetów pedagoga, psychologa, kącika na wyciszenie się).
Pozostała infrastruktura również uwzględnia potrzeby osób w niekorzystnej sytuacji – pracownie utworzone w standardzie STEAM będą wyposażone w sprzęt, z którego takie osoby będą mogły korzystać.
Wartość projektu: 1 615 157,83 zł.
Wartość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 1 345 762,14zł.