Rok 2023 z pewnością należał do bardzo udanych pod względem inwestycyjnym oraz finansowym.
Na uwagę zasługuje rozpoczęcie największej w dziejach Powiatu Sanockiego 24-milionowej inwestycji, jaką jest przebudowa drogi na odcinku Tarnawa-Kalnica połączona z budową mostu przez rzekę Kalniczkę.
W ubiegłym roku udało nam się przebudować ulicę Konarskiego w Sanoku, wyremontować drogę w Pielni, Siemuszowej, zabezpieczyć groźne osuwisko w Dębnej.
Rozpoczęliśmy przebudowę dwóch kluczowych ulic w Sanoku: Mickiewicza i Stróżowskiej.
Prace trwają też w Nadolanach przy przebudowie i odbudowie dwóch mostów, drogi i budowie chodnika.
A to jeszcze nie wszystko. Władze Powiatu Sanockiego w 2023 roku podpisały umowę na przebudowę drogi Długie-Pakoszówka.
W ramach zadania wybudujemy m.in. chodnik w Bażanówce, Długiem i Strachocinie oraz wykonamy bezpieczne przejście dla pieszych. Prace zakończą się w bieżącym roku. Chodnik powstanie takżew Prusieku, Niebieszczanach, Porażu, Zagórzu, Sanoczku i Markowcach.
Zarząd Powiatu Sanockiego zlecił opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych. W planie mamy przebudowę i remont ulicy Konopnickiej w Sanoku, przebudowę drogi Pastwiska-Puławy oraz Sanoczek-Płowce-Stróże. Ponadto chcemy przebudować most w ciągu drogi powiatowej Zarszyn-Odrzechowa wraz z dojazdami, rozbudować drogę Pisarowce-Markowce: Podgaj oraz drogę Rzepedź-Kalnica-Mchawa. Wyremontujemy kilometrowy odcinek drogi Sanok-Dobra w miejscowości Hłomcza oraz kolejny odcinek ulicy Stróżowskiej w Sanoku. Wkrótce prace remontowe obejmą drogę Besko-Mymoń.
Powiat Sanocki bardzo mocno zainwestował w oświatę.
W ubiegłym roku zakończyliśmy modernizację budynku Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku oraz terenu wokół. Powstały magazyny, drogi asfaltowe, chodniki oraz miejsca postojowe. Budynek przy ulicy Stróżowskiej 15 przystosowaliśmy na potrzeby archiwum zakładowego dla Starostwa Powiatowego w Sanoku.
Końcem roku w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku zakończyliśmy prace przy nowoczesnej strzelnicy pneumatycznej typu zamkniętego, wyposażonej w 5 torów. W ramach zadania powstało też pomieszczenie techniczne oraz węzeł sanitarny dla uczestników zajęć.
Na terenie „Mechanika” wykonaliśmy nowe ogrodzenie. Teraz przebudowujemy drogi wewnętrzne, ciągi piesze i kanalizację deszczową, budujemy chodniki i miejsca postojowe, remontujemy salę gimnastyczną. W październiku oddaliśmy do użytku dwie sale w Zespole Szkół nr 3, a już niebawem przystąpimy do remontu sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 5.
W maju br. Powiat Sanocki przekazał działkę w dzielnicy Olchowce pod budowę nowej siedziby dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Aktualnie trwają prace projektowe.
Dzięki staraniom Zarządu Powiatu Sanockiego nastąpił przełom w sprawie budowy hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku. Podpisany akt notarialny o zamianie działek należących do Powiatu Sanockiego i Gminy Miasta Sanoka umożliwi w końcu rozpoczęcie prac budowlanych. Wyłoniliśmy firmę, obecnie trwają prace projektowo-kosztorysowe.
Powiat Sanocki inwestował także w służbę zdrowia.
Laboratoria analityki i mikrobiologii przenieśliśmy do wyremontowanych pomieszczeń szpitalnych i wyposażyliśmy w sprzęt. Wspólnie z firmą Carint otworzyliśmy Pracownię Rezonansu Magnetycznego oraz podpisaliśmy umowę na budowę nowoczesnego ośrodka kardiologicznego. Otworzyliśmy jedyną tego typu na Podkarpaciu Poradnię Pediatryczną Poszpitalną. Dofinansowaliśmy zakup windy do budynku głównego szpitala. Dzięki pozyskaniu przez szpital 15 mln zł dofinansowania uda się wkrótce zmodernizować, przebudować oraz doposażyć Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz pracownie diagnostyczne współpracujące z SOR.
Intensywnie rozwijało się także Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe, które modernizowało i powiększało tabor medyczny oraz pozyskiwało nowy sprzęt. Rozpoczęliśmy projektowanie nowej siedziby dla Pogotowia, a w nieruchomości przekazanej przez Powiat Sanocki Stacji Krwiodawstwa przeprowadzony został generalny remont.
Przy budynku, w którym aktualnie funkcjonuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna powstało 16 miejsc postojowych. Obiekt dostosowaliśmy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozyskaliśmy fundusze na zakup mikrobusu dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu oraz środki na przystosowanie naszego urzędu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.