Spotkanie rozpoczęło się od wniosku formalnego złożonego przez radnego Sebastiana Niżnika w sprawie pominięcia przez Starostę Sanockiego sprawozdania z pracy Zarządu między sesjami oraz z wykonania uchwał Rady Powiatu, a jedynie przedstawienia dokumentów radnym w formie pisemnej.
Wniosek nie spodobał się staroście Stanisławowi Chęć, który podkreślił, że mieszkańcy powiatu sanockiego oglądający transmisję, mają prawo do zapoznania się z informacjami dotyczącymi prac Zarządu. Ostatecznie sprawozdanie nie zostało podane do publicznej wiadomości.
W związku z coraz częściej pojawiającymi się podczas sesji wnioskami formalnymi o nieprzedstawianie sprawozdania z prac Zarządu przez Starostę Sanockiego oraz utrudnianie dostępu mieszkańcom do informacji publicznej, postanowiliśmy zamieszczać niezbędne materiały na naszej stronie (Załącznik).
Podczas sesji radni przyjęli uchwały dotyczące m.in. przyjęcia „Powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej w powiecie sanockim na lata 2024-2026”, zwiększenia planu finansowego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, powierzenia Gminie Miasta Sanoka zadania zarządzania drogami powiatowymi (odcinkiem ul. Okulickiego w Sanoku) w celu wykonania prac związanych z przebudową skrzyżowania, ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.
Dwie uchwały wzbudziły dyskusję radnych. Pierwsza dotyczyła zaciągnięcia przez Powiat Sanocki zobowiązania finansowego wykraczającego poza rok budżetowy 2023 (kwota 124 000 zł) na budowę chodnika na odcinku od kościoła w Prusieku do kościoła w Niebieszczanach.
Radny Sebastian Niżnik złożył wniosek formalny o przesunięcie terminu przygotowania dokumentacji z roku 2025 na rok 2024. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu. Uchwała została przyjęta w niezmienionej formie.
Wniosek formalny został jednak złożony w przypadku drugiej z uchwał, dotyczącej zaciągnięcia przez Powiat Sanocki zobowiązania finansowego wykraczającego poza rok budżetowy 2023 (kwota 41 820 zł) na przebudowę drogi Grabówka – Falejówka.
Radny Niżnik domagał się unieważnienia przetargu i rozpoczęcia procedury od nowa, aby wykonawca zakończył proces projektowania najpóźniej w 2024 roku. Starosta wyjaśnił, że przyjęcie tego wniosku może znacznie wydłużyć czas inwestycji i poprosił radnych, aby głosowali przeciw temu wnioskowi.
Obecna na sesji Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych podkreśliła, że czas niezbędny na otrzymanie decyzji środowiskowych i wodno-prawnych oraz skompletowania całej dokumentacji w przypadku tego zadania, eksperci wyznaczyli na okres 18 miesięcy. W krótszym czasie istnieje bardzo mała szansa, że jakakolwiek firma zgłosiłaby się od przetargu, tym bardziej, że był on już ogłaszany 2-krotnie i nie było w ogóle zainteresowania ofertą.
Ostatecznie radni oddalili wniosek radnego Sebastiana Niżnika, dzięki czemu realizacja inwestycji nie została zagrożona.
Do pomysłu radnego odniósł się po sesji starosta Stanisław Chęć:
– Do teraz nie mogę zrozumieć, jak radny, który pracuje w Urzędzie Gminy Sanok chce działać na niekorzyść jej mieszkańców. Unieważniając przetarg na realizację tak długo oczekiwanej inwestycji, radny spowodowałby konieczność rozpoczęcia całej procedury od nowa. Takie działanie nie tylko znacząco wydłużyłoby czas oczekiwania na rozpoczęcie prac, ale również naraziłoby Powiat Sanocki na problem ze znalezieniem wykonawcy, który podjąłby się wykonania zadania w tak krótkim czasie. Zauważmy, że do końca 2023 roku został zaledwie miesiąc, a rok 2025 rozpocznie się za 13 miesięcy, więc wykonanie tego zadania w 2025 roku jest jak najbardziej realne (w zimie 2025 – wyłonienie wykonawcy i na wiosnę mogą i powinny ruszyć prace budowlane).
Na sesji Rady Powiatu Sanockiego gościnnie wystąpił prezes klubu sportowego Samuraj Sanok, który przedstawił sukcesy swoich zawodników oraz poprosił radnych o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie środków na wsparcie inicjatyw podejmowanych przez sanocki klub.