W tym roku przypada 70-lecie powstania Rejonu Energetycznego w Sanoku. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 20 października.
Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele NSPJ w Sanoku. Część oficjalna i artystyczna miała miejsce w hotelu „Bona”. Była to okazja do przypomnienia historii Rejonu Energetycznego w Sanoku oraz wręczenia odznaczeń „Zasłużonym dla Energetyki na Podkarpaciu”.
Jest nam tym bardziej miło, bo jedno z odznaczeń otrzymał Starosta Sanocki Stanisław Chęć.
Jak podkreślali dyrektorzy sanockiej Grupy PGE, „na przestrzeni minionych lat, od czasu powstania jednostki w 1953 r. bardzo wiele się zmieniło – firma rozbudowała się do nowoczesnego przedsiębiorstwa pod względem technologicznym, sprzętowym i organizacyjnym.
Niezależnie od zmian strukturalnych, załoga z trudem i poświęceniem pracowała na rzecz jego rozwoju, a odniesiony sukces był możliwy dzięki realizacji zasadniczej działalności zakładu: sprzedaży i zapewnienia dostawy energii elektrycznej odbiorcom w sposób ciągły, niezawodny i bezpieczny.
Na początku siedziba Rejonu mieściła się w budynku byłej elektrowni przy ul. Podgórze, a na pierwszego dyrektora Rejonu Sieci powołano Pana Władysława Kielara. Sanocka załoga składała się jedynie z 3 pracowników technicznych, 4 pracowników administracji, 5-osobowej brygady sieciowej oraz posterunków położonych w Dynowie, Brzozowie, Lesku, Ustrzykach Dolnych, Zagórzu, a później dwuosobowych w Haczowie i Zarszynie”.
Podstawowym środkiem lokomocji na posterunkach był rower, natomiast w siedzibie rejonu brygada posługiwała się traktorem Ursus C45 i samochodem Lublin.
Obecnie Rejonem Energetycznym w Sanoku zarządzają: Dyrektor p. Jan Gagatko oraz Zastępca Dyrektora, p. Tomasz Szałankiewicz. Rejon w Sanoku dysponuje:
- powierzchnią terenową – 3 660 km²;
- długością linii 110 kV – 234,521 km;
- 10 stacjami GPZ;
- długością linii SN – 2 191,3 km;
- ilością stacji transf. SN/nN – 1 689 szt.;
- długością linii nN – 2 981,2 km.
Rejon Energetyczny w Sanoku posiada posterunki energetyczne w Besku, Brzozowie, Komańczy, Lesku i Ustrzykach Dolnych. Obsługuje 26 gmin, w tym 89 347 odbiorców (stan na 30.06.2023 r.).
Zdjęcia można obejrzeć na Facebooku Powiatu Sanockiego.