Rozpoczęła się największa inwestycja drogowa w historii Powiatu Sanockiego, warta blisko 24 mln zł. Mowa o przebudowie drogi Tarnawa-Kalnica wraz z obiektem mostowym przez rzekę Kalniczkę.
Krzysztof Strzyż, członek Zarządu Powiatu Sanockiego:
„Jako przedstawiciel lokalnych społeczności będących bezpośrednimi beneficjentami przebudowy drogi powiatowej Tarnawa - Kalnica cieszę się, że główny cel mojej kadencji został osiągnięty i inwestycja, tak ważna dla bezpieczeństwa i standardu życia mieszkańców, znalazła się w fazie zaawansowanej realizacji.
Tym bardziej, że jest to działanie od dawna postulowane nie tylko przez mieszkańców Łukowego, ale również sąsiednich wsi, którzy od wielu lat doświadczają narastających utrudnień komunikacyjnych, zwłaszcza, że wraz ze zwiększającym się ruchem turystycznym droga przez ich miejscowości stała się trasą dojazdową w Bieszczady.
Inwestycja w sposób kompleksowy modernizuje drogę relacji Tarnawa - Kalnica w Łukowem i Tarnawie Górnej wraz z mostem przez rzekę Kalniczkę.
Zasięg prac obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni jezdni, chodnika z kostki betonowej, oznakowanych przejść dla pieszych wraz z zastosowaniem aktywnego oświetlenia, nowego obiektu mostowego. Ich wartość modernizacyjna jest rzeczą bez precedensu w historii Powiatu Sanockiego.
Koszty kwalifikowane inwestycji to około 24 miliony złotych. Wydatkowanie tak znacznej kwoty nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu osób i podmiotów.
Dofinansowanie w kwocie ok. 15 milionów złotych, kluczowe dla realizacji inwestycji, uzyskaliśmy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe środki to wkład własny Powiatu Sanockiego wraz z wsparciem z Lasów Państwowych, które znacząco angażują się w modernizację i utrzymanie infrastruktury drogowej w regionie i przekazały 2 500 000 złotych.
Otrzymaliśmy również środki finansowe od Gminy Zagórz w wysokości 250 tysięcy złotych. Bez tych pieniędzy realizacja inwestycji byłaby niemożliwa, bądź znacznie ograniczona, toteż w imieniu mieszkańców i swoim własnym chciałbym w tym miejscu złożyć podziękowania wszystkim tym, których starania spowodowały, że możemy dziś cieszyć się tak oczekiwaną inwestycją.
Szczególne podziękowania kieruję pod adresem Zarządu Powiatu Sanockiego, którego jestem członkiem, gdyż bez jego decyzji inwestycja nie doszłaby do skutku. Wyrazy uznania i podziękowania kieruję pod adresem Pana Starosty Stanisława Chęcia, wicestarosty Pana Janusza Cecuły i członków Zarządu – Pana Damiana Biskupa i Pana Andrzeja Chrobaka. Dziękuję również Radnym Powiatu Sanockiego, którzy wsparli tę inwestycję”.
Zasadność przebudowy drogi skomentował również przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Socjalnej – radny Tadeusz Nabywaniec, który codziennie dojeżdża do Łukowego:
„Inwestycja w Łukowem jest jak najbardziej potrzebna i pożądana, ponieważ droga ostatni raz była remontowana prawie 30 lat temu. W miejscowości ciągle zwiększa się ruch samochodowy, co zagraża bezpieczeństwu pieszych, a zwłaszcza dzieci uczęszczających do szkoły. Dlatego cieszę się, że powstaną tutaj chodniki. Inwestycja jest bardzo duża, bo wartości około 24 mln zł”.
Swojego zadowolenia nie kryje także Bogumiła Gocek – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Łukowem.
„Cieszymy się ogromnie z remontu drogi. Uważam, podobnie zresztą, jak większość mieszkańców tego terenu, że inwestycja była niezbędna i niewątpliwie wpłynie ona na polepszenie komfortu życia mieszkańców oraz znacząco zwiększy bezpieczeństwo pieszych.
Szczególnie cieszymy się z remontu jako społeczność szkolna, ponieważ kilka razy w roku przemierzamy z dziećmi drogą do kościoła, co do tej pory było bardzo trudne i niebezpieczne. W tej chwili, widząc już zaawansowane prace remontowe, jesteśmy spokojni o nasze bezpieczeństwo. Wspaniale, że inwestycja doszła do skutku i że mogłam być świadkiem tego wydarzenia.
Starosta Sanocki Stanisław Chęć:
„Podsumowując, chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozpoczęcia tak ważnej dla mieszkańców i kierowców inwestycji. Cieszę się, że obiecane na początku naszej kadencji zadanie udało się doprowadzić do fazy realizacji.
Przy okazji chciałbym zaznaczyć, że wsłuchujemy się we wszystkie głosy mieszkańców powiatu sanockiego i w miarę możliwości staramy się systematycznie wykonywać prace tam, gdzie są one w danym momencie najpilniejsze. Kolejność inwestycji uzależniona jest w dużym stopniu od dedykowanych programów rządowych.
Przez te pięć lat wykonaliśmy bardzo wiele: powstały chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, mosty, wyremontowaliśmy i przebudowaliśmy około 50 dróg. Wiadomo, że jeszcze dużo jest do zrobienia. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się przeprowadzić kolejne prace”.