W Rzeszowie odbyły się dzisiaj wojewódzkie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Uroczystość była okazją, aby podziękować osobom tworzącym i umacniającym system Państwowego Ratownictwa Medycznego.
– Dziękuję Państwu za codzienną, wymagającą i odpowiedzialną pracę, która jest służbą ratowania tego, co najcenniejsze; ludzkiego życia i zdrowia – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. – Państwa praca jest bezcenna, wymaga profesjonalizmu, odwagi, opanowania i empatii. Dlatego należy jej się jak największy szacunek społeczny. Pragnę przekazać wyrazy uznania i wdzięczności lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym pracującym w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Życzę Państwu dumy i satysfakcji z pełnienia tej szlachetnej misji, zdrowia, wytrwałości i sił oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie i była okazją do wręczenia wyróżnień za zaangażowanie w rozwój ratownictwa medycznego i pracy na rzecz podnoszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych w systemie PRM.
Wręczenia wyróżnień za zaangażowanie i wsparcie w codziennych wyzwaniach niesienia pomocy osobom znajdującym się w stanach nagłych, za odwagę i profesjonalizm w udzieleniu pierwszej pomocy medycznej oraz za wzorową i pełną zaangażowania postawę.
Gratulacje i podziękowania z rąk wojewody Ewy Leniart otrzymało dwóch ratowników Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku: Marcin Wojcieszak i Michał Bartkowski, zaś w imieniu nieobecnej dyrektor Beaty Pieszczoch grawerton odebrała lek. Anna Salwierz, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w BPR w Sanoku.
Życzenia, gratulacje i podziękowania pracownikom służby zdrowia złożył także starosta Stanisław Chęć. Starosta podkreślił, że Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje bardzo dobrze, a w tym roku świętowało 5-lecie swojego istnienia. Zaznaczył, że BPR ciągle się rozwija i unowocześnia swój tabor, a w planie jest wybudowanie nowej siedziby dla Pogotowia.
Starosta podziękował za dotychczasowe wsparcie wojewodzie oraz pracownikom Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Podczas dzisiejszej uroczystości uczestnicy mogli wysłuchać wykładów lek. med. Andrzeja Włodyki, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej (,,Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego w ostrych zespołach wieńcowych”) oraz lek. med. Jakuba Musiała – specjalisty pediatrii i onkologii („Stany nagłe w pediatrii i onkologii dziecięcej”).
– Na szczególne uznanie nie tylko za rzetelną pracę, profesjonalizm, zaangażowanie, ale także za godną naśladowania postawę zasługuje koordynator ZRM z Ustrzyk Dolnych, pielęgniarz mgr Piotr Hołubowski, który kilka miesięcy temu, przebywając poza godzinami pracy w Solina - Jawor poprzez szybkie, sprawne podjęcie akcji resuscytacyjnej i zastosowanie AED uratował życie turysty z nagłym zatrzymaniem krążenia – dodaje dyrektor Beata Pieszczoch.
Dyrekcja Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego za rzetelną pracę, profesjonalizm, szczególne zaangażowanie oraz podejmowanie inicjatywy na rzecz rozwoju Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego doceniła również innych ratowników medycznych, którzy wyróżnienia otrzymają w najbliższy wtorek. W gronie nagrodzonych znaleźli się:
- Hubert Marek,
- Jakub Stępień,
- Sylwester Mocur,
- Damian Nowak,
- Patryk Surmacz,
- Rafał Penar,
- Adrian Marszałek,
- Michał Jarosz,
- Janusz Wojtanowski,
- Patryk Haftek,
- Jacek Krech,
- Tomasz Kafara.
Docenieni zostali także koordynatorzy i kierownicy:
- Janusz Bukład,
- Szczepan Pączek,
- Wojciech Gierlach,
- Paweł Pelczar,
- Skowroński Tadeusz.
System Ratownictwa Medycznego na Podkarpaciu
Na terenie naszego województwa funkcjonuje model docelowy z jednym rejonem operacyjnym obsługiwanym przez jedną dyspozytornię medyczną Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
To nie wszystko – rejon ten obsługiwany jest przez 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, co ważniejsze przez samodzielne stacje pogotowia ratunkowego, z liderem konsorcjum Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.
W roku 2016 rejon województwa podkarpackiego zabezpieczany był przez 86 Zespołów Ratownictwa Medycznego. W kolejnych latach liczba dostępnych Zespołów ciągle się zwiększała i dziś wynosi 97.
Od 1 stycznia 2024 r. na Podkarpaciu przybędą 4 nowe miejsca stacjonowania w miejscowościach: Brzostek, Domaradz, Hyżne oraz Horyniec Zdrój.
System Państwowego Ratownictwa Medycznego tworzą też szpitalne oddziały ratunkowe, których na terenie naszego województwa również przybyło. W 2016 roku było 13 SOR-ów, w 2019 uruchomiony został SOR w Jarosławiu, a od nowego roku planowany do uruchomienia jest SOR w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie.
– W ciągu ostatniego roku zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały do różnych zdarzeń 150 tys. razy. Około 60% tych wyjazdów kończyło się przekazaniem pacjentów do szpitali. Natomiast w szpitalnych oddziałach ratunkowych udzielono ponad 240 tys. świadczeń zdrowotnych – podsumowała Wojewoda.
Od 2016 r. dofinansowano zakup 66 ambulansów. Tylko w tym roku z budżetu Państwa dotację otrzymały 4 samodzielne pogotowia na łączną kwotę 2,4 mln zł.
Ponadto został rozstrzygnięty nabór na doposażenie sprzętowe oraz modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych także w naszym województwie. W wyniku tej decyzji na Podkarpacie trafi ponad 141 mln zł dla takich oddziałów.
System PRM w województwie podkarpackim to 1549 ratowników medycznych, 337 pielęgniarek i 216 lekarzy systemu.