Postępują prace przy zagospodarowaniu terenu wokół Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku, gdzie m.in. powstaje nowe ogrodzenie, przebudowywane są drogi wewnętrzne i kanalizacja deszczowa.
W planie są również: remont sali gimnastycznej, wykonanie alejek spacerowych i nowych miejsc postojowych przy szkole oraz dalszy remont schodów przy wejściu głównym do budynku.
W szkole już niebawem powstanie nowoczesna strzelnica pneumatyczna typu zamkniętego z 5 torami strzeleckimi, która będzie dostępna także dla uczniów z pozostałych placówek.
– To tylko jedna z kilku inwestycji, które aktualnie wykonuje Powiat Sanocki – zaznacza Starosta Sanocki Stanisław Chęć. – Obecnie trwają prace przy remoncie dwóch sal gimnastycznych w Zespole Szkół nr 3 w Sanoku, a w przyszłym roku przystąpimy do remontu hali sportowej w Zespole Szkół nr 5.
W zeszłym miesiącu Powiat Sanocki zakończył dużą inwestycję polegającą na modernizacji Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Sanoku. Oprócz termomodernizacji budynku i odnowienia jego wnętrza, wokół RCRE powstały asfaltowe drogi, nowe chodniki oraz miejsca postojowe.
A to jeszcze nie koniec inwestycji w oświacie.
W maju br. Powiat Sanocki przekazał działkę w dzielnicy Olchowce pod budowę nowej siedziby dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Aktualnie trwają prace projektowe, co daje nadzieję na wbicie pierwszej łopaty już w przyszłym roku.
Dzięki staraniom Zarządu Powiatu Sanockiego nastąpił również przełom w sprawie budowy hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku. Podpisany akt notarialny o zamianie działek należących do Powiatu Sanockiego i Gminy Miasta Sanoka umożliwi w końcu rozpoczęcie prac budowlanych.
Władzom Powiatu Sanockiego zależy nie tylko na zapewnieniu jak najlepszych warunków lokalowych do nauki, ale również umożliwieniu uczniom edukacji na jak najwyższym poziomie.
Tylko w obecnej kadencji udało się uruchomić 9 nowych kierunków, tj.: technik rachunkowości (ZS nr 1), technik spawalnictwa, technik automatyk, technik elektryk, technik robotyk, operator obrabiarek skrawających (ZS nr 2), technik programista (ZS nr 3), technik obsługi turystycznej i technik robót wykończeniowych (ZS nr 5).
– Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie ofertą kształcenia naszych szkół, do których aktualnie uczęszcza prawie 4 tys. uczniów – mówi starosta Stanisław Chęć. – Z pewnością ma to związek z ciekawymi kierunkami nauczania, jak również z wysokimi wynikami uzyskiwanymi przez uczniów z egzaminu maturalnego i zawodowego. Wszystkie nasze szkoły realizują szereg projektów, dzięki którym pozyskują pomoce dydaktyczne, poszerzają ofertę edukacyjną, umożliwiają młodzieży wyjazd na praktyki i staże zagraniczne. Szkoły mogą pochwalić się wieloma laureatami konkursów przedmiotowych oraz ogólnopolskimi osiągnięciami sportowymi.
Szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sanocki, co roku zdobywają złote, srebrne i brązowe tarcze przyznawane w rankingu „Perspektyw” dla najlepszych liceów i techników.
W bieżącym roku ogólna zdawalność w liceach wyniosła aż 98% (powiat krośnieński – 72%, leski – 94%, brzozowski – 89%,bieszczadzki – 96%), natomiast w technikach i szkołach branżowych II stopnia – 66% (krośnieński – 60%, leski: 55%, bieszczadzki – 44%, brzozowski – 68%).
– Jak widać, zwiększenie oddziałów klasowych nie obniżyło poziomu nauczania, o czym świadczą wyniki egzaminów – zauważa starosta Stanisław Chęć. – Bardzo nam zależy, aby młodzież wybierała nasze szkoły, dlatego najzdolniejszym osobom proponujemy stypendia naukowe. W tym roku przyznaliśmy aż 208 stypendiów, gdzie dla porównania w roku szkolnym 2019/2020 takich świadczeń było zaledwie 36. Cieszymy się, że możemy wspomóc uczniów finansowo i umożliwić im naukę w dobrych warunkach.