Nowoczesny, multimedialny spektakl „Iskry Niepodległej” od dzisiaj gości w Sanoku. Będzie on dostępny na Placu Harcerskim do 5 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp na widowisko jest bezpłatny.
Otwarcie wystawy w Sanoku poprzedził briefing prasowy, na którym obecni byli: poseł Piotr Babinetz – przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, starosta Stanisław Chęć, wiceburmistrz Sanoka Jowita Nazarkiewicz, Jarosław Serafin – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Wioletta Łabuda-Iwaniak – rzecznik prasowy biura „Niepodległa”.
– Projekt „Iskry Niepodległej” to przypomnienie wybitnych Polaków i Polek, ludzi, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny, którzy pracowali na niwie kultury, nauki, którzy budowali siłę polskiego państwa – zaznaczył poseł Piotr Babinetz. – Prezentowane postaci tworzą polską wspólnotę narodową, dlatego warto, aby współcześni Polacy poznali bliżej ich sylwetki.
„Iskry Niepodległej” jest to spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentowane są fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.
Wiceburmistrz Jowita Nazarkiewicz podziękowała organizatorom Niepodległej, że projekt realizowany jest właśnie Sanoku. Zaznaczyła, że zdobyta wiedza historyczna z pewnością wpłynie na świadomość naszej narodowej tożsamości.
– Jest to ważna lekcja nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla mieszkańców Sanoka i turystów.
Ciepłe słowa na temat multimedialnego spektaklu wypowiedział dyrektor Jarosław Serafin.
– Projekt „Iskry Niepodległej” pokazuje, że mamy powód do dumy na wielu poziomach. Jego największą zaletą jest forma nowoczesnej, multimedialnej prezentacji, która zaciekawi najbardziej wymagających widzów.
Jak podkreśliła Wioletta Łabuda-Iwaniak, zamierzeniem organizatorów jest wzniecenie w oglądających spektakl iskry, która pobudzi do konkretnego działania.
– Chcemy, aby, każdy, kto obejrzy nasz spektakl, zechciał pod jego wpływem rozwijać swoje pasje, pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe doświadczenia. Iskry Niepodległej to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców, takich jak Bekker czy Szczepanik.
Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej.