12 listopada 2014, 15:18

Nowa wystawa na dziedzińcu zamkowym

Od dzisiaj, aż do 16 grudnia na dziedzińcu sanockiego zamku można oglądać wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Sanoku pt.„Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939–1944/45”.

Ekspozycja wprowadza w strukturę terytorialną i organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie, która w tym przypadku swoim zasięgiem obejmuje również powiat sanocki. Przedstawione zostały formy i metody walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne, wywiad i kontrwywiad oraz zagadnienia łączności, aprowizacji i aktywności informacyjno-propagandowej. Omówiono konspiracyjną działalność głównych partii politycznych i delegatów rządu emigracyjnego. Przedstawiono rolę podziemnego sądownictwa, tajnego nauczania i przykłady pomocy niesionej ludności żydowskiej. Przywołano także sylwetki osób zaangażowanych w konspirację: dowódców, żołnierzy, łączniczek, kurierów i kapelanów – którzy po wojnie przez wiele lat byli we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

Wystawa ukazuje również przygotowania, przebieg i skutki akcji „Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej, w tym sowieckie represje wobec żołnierzy podziemia.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w 75 rocznicę powstania Związku Walki Zbrojnej w dniu 13 listopada o godz. 17 na dziedzińcu zamkowym. Po dokonaniu otwarcia w Sali gobelinowej Muzeum Historycznego będzie można wysłuchać referatu Mirosława Surdeja – historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie: „Akcja Burza na Podkarpaciu”.

Serdecznie zapraszamy.