16 stycznia 2020, 20:18

Jak uratować szpitale? Rozwiązań jest kilka

W związku z trudną kondycją finansową szpitali w Sanoku, Lesku i Ustrzykach Dolnych oraz brakiem kadry medycznej, starostowie trzech powiatów rozważają różne propozycje działania, które przyczynią się do poprawy sytuacji placówek leczniczych.

Najkorzystniejszym wariantem dla naszego regionu jest przejęcie szpitali powiatowych przez samorząd województwa podkarpackiego. W piątek, 10 stycznia, problem został omówiony w czasie posiedzenia komisji zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego i pozytywnie zaopiniowany.

Drugą możliwością, nad którą nieustannie pracujemy, jest realizacja programu naprawczego SP ZOZ w Sanoku i zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w Banku Gospodarstwa Krajowego na preferencyjnych warunkach. Niezbędne jest w tym przypadku poręczenie kwoty 23 mln złotych, stąd też prowadzimy rozmowy z burmistrzem i radnymi miasta Sanoka.

Trzecim rozwiązaniem, który także bierzemy pod uwagę, jest powołanie Związku Powiatów Bieszczadzkich. Jego głównym założeniem jest utworzenie jednego szpitala, w skład którego weszłyby placówki z Sanoka, Leska i Ustrzyk Dolnych.

Który z wariantów zostanie ostatecznie wprowadzony w życie, trudno na ten moment jeszcze powiedzieć. Analizujemy dokładnie wszystkie dokumenty oraz prowadzimy liczne konsultacje. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie zdrowotnym pacjentów, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby szpitale mogły prężniej funkcjonować i spełniać oczekiwania chorych.

© 2012 Starostwo Powiatowe w Sanoku
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)
Starostwo Powiatowe w Sanoku
ul. Rynek 1, 38-500 Sanok, tel.: 13 46 52 900, fax: 13 46 52 988