3 lipca 2019, 14:22

Upamiętnienie ofiar masowego mordu sprzed 79 lat

5 lipca 1940 r. na górze Gruszka położonej w ciągu drogi Tarnawa – Lesko, Niemcy przeprowadzili egzekucję 112 więźniów sanockiego aresztu. Były to głównie osoby, który próbowały się przedostać z Generalnej Guberni na Węgry i ci, którzy im pomagali. Ofiarami byli Polacy pochodzący z różnych regionów kraju m.in. z: Warszawy, Poznania , Lublina, Bydgoszczy, Gdyni, Tczewa, Krakowa, Kielc, Łodzi, Częstochowy, Czeladzi, Skarżyska-Kamiennego, Zamościa i 12 osób z Sanoka. Reprezentowali różnych środowiska, warstwy społeczne i zawody. Dwie osoby posiadały tytuł naukowy doktora, jedna inżyniera, było wśród nich 19 uczniów szkół średnich i 6 studentów, a także lekarze, handlowcy, robotnicy, rolnicy, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego. Stracono co najmniej jedną kobietę Leokadię Górską.

Po wojnie większość ofiar ekshumowano i pochowano na sanockim cmentarzu przy ulicy Rymanowskiej.

Co roku Związek Harcerstwa Polskiego wspólnie z Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej organizują uroczystości upamiętniające ofiary tego mordu. W tym roku rozpoczną się one 5 lipca ogodz.10 na Cmentarzu Centralnym w Sanoku złożeniem wieńców na mogile ofiar spod Gruszki, a następnie o godz.11.30 na miejscu egzekucji zostanie odczytany apel poległych (szczegóły na plakacie).