10 czerwca 2019, 14:17

Strachocina świętuje 650 lecie

W sobotę i niedzielę świętowano 650 rocznicę nadania aktu lokacyjnego wsi Strachocinie przez króla Kazimierza Wielkiego.

Sobotnią uroczystość poprowadził dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachocinie Andrzej Cecuła, zaś gości powitała Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Swoją obecnością zaszczycili m.in.: ks. prałat Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli wraz z kapłanami, Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, Maria Kurowska, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Adam Drozd, przewodniczący Komisji Karpackiej Sejmiku Podkarpackiego, Stanisław Chęć, starosta powiatu sanockiego i Janusz Cecuła, jego zastępca, Marek Hanus, dyrektor Oddziału PGNiG w Sanoku, Krystian Liszka, dyrektor Oddziału Gaz System w Tarnowie wraz z delegacją, Mieczysław Kawecki, członek Rady Nadzorczej PGNiG w Warszawie, Łukasz Cichocki, kierownik PMG w Strachocinie, Tadeusz Wojtas, przewodniczący Rady Gminy w Sanoku, Paweł Wdowiak, zastępca wójta oraz radni i sołtysi z gminy Sanok.

Historię Strachociny przybliżyła sołtys Jadwiga Skiba.

Na jej ręce starosta Stanisław Chęć przekazał list do mieszkańców Strachociny.

Mieszkańcy Strachociny

Szanowni Państwo.

Dziś świętujemy piękny jubileusz 650 lat jakie minęły od wydania aktu lokacji jednej z najstarszych wsi naszego powiatu. Dokument podpisał i swoją pieczęcią potwierdził Kazimierz Wielki. Ten sam król który wcielił ziemie Rusi Czerwonej do Królestwa Polskiego. Historia Strachociny zaczyna się w chwili objęcia przez Polskę władania nad tym terenem. Pomimo, że początki wsi toną w pomrokach dziejów to przecież w jej historii jest wiele pięknych epizodów, a jeszcze więcej wybitnych postaci. Losy kolejnych właścicieli i mieszkańców były nierozerwalnie związane z losami sanocczyzny.

Jednak najwybitniejszym Waszym Krajanem jest Andrzej Bobola jezuita, misjonarz, kaznodzieja i męczennik zamordowany w okrutny sposób przez Kozaków. Święty Kościoła katolickiego i patron Polski. Jest również o czym już nie zawsze pamiętamy autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Ślubów, które przez wieki były kierunkowskazem moralnym naszego narodu. Wspominam o nim bowiem stworzenia jego sanktuarium w Strachocinie jest przykładem trwania tradycji i pamięci. Dzisiejsze obchody to dowód Waszej dumy z miejsca pochodzenia, chlubienia się domem rodzinnym. To poczucie wspólnoty z tymi znanymi mieszkańcami Strachociny, którzy jak Wincenty Morze, walczyli w powstaniu listopadowym, czy jak Józef Galant, doktor nauk medycznych tworzył podwaliny Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w powiecie sanockim i otrzymał tytuł zasłużonego obywatela Zagórza. Czy oficerami Wojska Polskiego Józef Dąbrowski, Józef Kucharski, Kazimierz Serwa, zamordowanymi w Katyniu. Ale to także wspólnota budowana przez pamięć dziadków, znajomych, przyjaciół czy bardziej lub mniej realne postacie trwające w miejscowym przekazie.

Dzisiejsze uroczystości, to jak przypuszczam, potrzeba wspólnego świętowania, cieszenia się, ze pomimo różnych przeciwności i trudności trwacie w tym jednym miejscu dbając o nie i opierając o to miejsce na ziemi swoją tożsamość i dobrobyt. Dowodem na to, że i współcześnie jako wspólnota chcecie wpływać na otaczającą Was rzeczywistość jest fakt, że to ze Strachociny pochodził Poseł na Sejm RP Marian Daszyk, a aktualnym wicestarostą sanockim jest Wasz Krajan Pan Janusz Cecuła.

Życzę Wam wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym oraz aby Wasza wieś nie tylko trwała następne 650 lat, ale również dynamicznie się rozwijała.

Stanisław Chęć
Starosta Sanocki

W tym dniu część artystyczną przygotowali uczniowie i nauczycieli miejscowej szkoły, którzy montażem słowno-muzycznym przybliżyli bogatą historię Strachociny. Na scenie wystąpił również Zespół Tańca Ludowego „Sanok” oraz Orkiestra Dęta PGNiG w Sanoku. Goście mogli także obejrzeć wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii miejscowości oraz archiwalne zdjęcia.

Drugi dzień to festyn rodziny, podczas którego na dzieci czekało wesołe miasteczko a starsi mogli obejrzeć przepiękny obrzęd wesela strachockiego. Uczestnikom do tańca przygrywał Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka” z Nowosielec, Kapela Ludowa „Kamraty” oraz Kapela Podwórkowa „Biesiada” i zabawa pod gwiazdami.

Więcej na: