6 października 2020, 7:22

Pociąg nie tylko do kultury

5 października miała miejsce wideokonferencja, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie i Kancelarię Predsedy Kraju Preszowskiego, w czasie której podsumowano sezon kolejowy 2020 na trasie Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów.

W spotkaniu prowadzonym przez Zbigniewa Kozaka, zastępcę dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego udział wzięli m.in. Stanisław Chęć, starosta sanocki, marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch, Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Joanna Szozda, Robert Godek, Wioletta Rejman, Aneta Flis, Jerzy Borcz, Bogusław Łoboda, Tomasz Matuszewski, dyrektorzy instytucji zaangażowanych w realizację projektu „Pociąg do kultury” oraz przedstawiciele władz słowackich.

W czasie spotkania przedstawiono statystyki przewozów kolejowych na trasie Rzeszów-Medzilaborce-Rzeszów oraz Sanok-Łupków, dokonano oceny aktywności polskich turystów na Słowacji, a także wskazano, jakie oczekiwania mają Słowacy w zakresie dostępności atrakcji turystycznych po stronie polskiej. Omówiono również efekty realizacji projektu „Pociąg do kultury” oraz zaplanowano wspólne działania na najbliższą przyszłość.

W wakacje pociągiem pojechało ponad 7 tys. pasażerów

Z zestawionych danych wynika, że przewozy kolejowe w naszym regionie cieszyły się dużą popularnością. Z weekendowego pociągu „Wojak Szwejk”, uruchomionego przez Marszałka Województwa Podkarpackiego skorzystało ponad 4 tys. pasażerów, natomiast wakacyjnym pociągiem promocyjnym „Bieszczadzki Ryś” na trasie Sanok-Nowy Łupków pojechało 3 126 osób. Turyści korzystali także z podstawionego autobusu do Cisnej. Łącznie zdecydowało się nim pojechać 80 osób.

Z kolei w ramach inicjatywy społecznej „Pociąg do kultury”, realizowanej przez Województwo Podkarpackie, mogliśmy w okresie wakacyjnym bezpłatnie zwiedzić pięć podkarpackich muzeów: Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Warunkiem darmowego zwiedzania było okazanie biletu na pociąg „Wojak Szwejk”.

Z oferty „Pociąg do kultury” skorzystało 48 osób (40 Polaków i 8 Słowaków).